Wskazania
Tradycyjny lek roślinny stosowany w celu łagodzenia przejściowych stanów wyczerpania nerwowego.
Dawkowanie
Dorośli i osoby starsze. O ile lekarz nie zaleci inaczej, przyjmować 4x/dobę po 5 ml preparatu rozcieńczonego w niewielkiej ilości płynu, najlepiej wody. Jeśli podczas stosowania produktu leczniczego objawy utrzymują się dłużej niż 2 tyg., pacjent powinien się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Lek wskazany jest do stosowania dla dorosłych.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, wyciąg ze świeżego ziela dziurawca, nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne (zwłaszcza u osób o jasnej karnacji), jednoczesne stosowanie leków przeciwwirusowych w przypadku zakażeń wirusem HIV oraz przebyta transplantacja organów.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Lek zawiera 52-62 % (V/V) etanolu (alkoholu), tzn. do 2,5 g/dawkę, co odpowiada około 56 ml piwa i 27 ml wina/dawkę. Produkt leczniczy szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość etanolu w preparacie należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Podczas przyjmowania produktu należy unikać ekspozycji na słońce. Z powodu niewystarczających danych nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Bezpośrednio po zastosowaniu leku etanol może być wykrywany przez przyrządy do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu, dlatego nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych bezpośrednio po zastosowaniu leku, należy zachować co najmniej półgodzinną przerwę.
Interakcje
Substancje zawarte w wyciągu z dziurawca (hiperycyna i hiperforyna) mogą powodować indukcję enzymów metabolizujących leki (podjednostki cytochromu P450: 1A2, 3A4 i 2C9), co może prowadzić do obniżenia stężenia w osoczu lub osłabienia działania innych leków, stosowanych równocześnie z wyciągami z dziurawca. Działania takie obserwowano po stosowaniu preparatów dziurawca łącznie z cyklosporyną, warfaryną, teofiliną, digoksyną. Podczas leczenia skojarzonego zakażeń wirusem HIV środkami przeciwwirusowymi, wyciągi z dziurawca powodują obniżenie stężenia inhibitorów proteaz (np. indynawiru) w osoczu. Nie zaleca się stosowania dziurawca łącznie ze środkami przeciwdepresyjnymi, które hamują wychwyt zwrotny serotoniny, bez konsultacji z lekarzem. Pacjenci przyjmujący leki wydawane na receptę powinni się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem wyciągu z ziela dziurawca.
Ciąża i laktacja
Z powodu braku wystarczających danych nie należy stosować w czasie ciąży i laktacji. Nie ustalono wpływu leku na płodność.
Działania niepożądane
Lek może powodować działania niepożądane. Mogą pojawić się zaburzenia żołądkowo-jelitowe, skórne reakcje alergiczne oraz zmęczenie. Częstotliwość ich występowania nie jest znana. U osób o jasnej karnacji podczas przyjmowania preparatu mogą wystąpić reakcje fototoksyczne (oparzenia skóry, bóle głowy). W przypadku wystąpienia innych działań niepożądanych nie wymienionych powyżej, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przedawkowanie
Nie zgłoszono przypadków przedawkowania dla przetworów ze świeżego ziela dziurawca.
Działanie
Produkt stosowany tradycyjnie. Brak danych na temat właściwości farmakodynamicznych wyciągu ze świeżego ziela dziurawca.
Skład
W 100 ml płynu doustnego znajduje się 100 ml etanolowego wyciągu z świeżego ziela dziurawca. Zawartość sumy hiperycyn w dawce jednorazowej (5 ml) wynosi 0,05 mg.