Wskazania
Unieczynnianie heparyny w ciężkich krwawieniach po jej podskórnym lub dożylnym podaniu oraz po jej zastosowaniu w krążeniu pozaustrojowym i hemodializie.
Dawkowanie
1 mg siarczanu protaminy neutralizuje antykoagulacyjne działanie około: 90 jednostek soli sodowej heparyny otrzymanej z tkanki płucnej pochodzenia wołowego; 100 jednostek soli wapniowej heparyny otrzymanej z jelitowej błony śluzowej pochodzenia wieprzowego. Stężenie heparyny w surowicy szybko spada z powodu jej krótkiego T0,5. Dawka produktu leczniczego zależy od upływu czasu od dożylnego podania heparyny i jej ilości. Do zobojętnienia 100 IU heparyny potrzeba około 1 mg protaminy. Zaleca się dobieranie (obliczanie) dawki siarczanu protaminy na podstawie miareczkowania jej heparyną in vitro, z jednoczesnym pomiarem czasu generacji krzepnięcia (ACT).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na protaminę.
Interakcje
Nie znosi działania doustnych antykoagulantów.
Ciąża i laktacja
Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży i w okresie laktacji. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku podawania leku kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Działania niepożądane
Jest z reguły dobrze tolerowany. Wyjątkowo występują objawy uczuleniowe (sporadycznie do wstrząsu włącznie). Wstrzyknięta zbyt szybko dożylnie wywołuje objawy podrażnienia - uczucie gorąca, zaczerwienienie skóry, duszność i bradykardię. Podany w nadmiarze lub omyłkowo bez uprzedniego zastosowania heparyny, jako antagonista tromboplastyny może spowodować krwawienie (działanie przeciwzakrzepowe).
Działanie
Niskocząsteczkowe, zasadowe białko proste uzyskiwane z jąder ryb łososiowatych. Dzięki swoim właściwościom zasadowym, podana razem z heparyną tworzy nierozpuszczalne sole, które pozbawione są działania hamującego krzepnięcie. Będąc antytromboplastyną hamuje krzepnięcie.
Skład
1 amp. (5 ml) zawiera 50 mg siarczanu protaminy i 5 ml wody do wstrzykiwań.