PYRANTELUM OWIX

Pyrantel Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA
zaw. doust. 250 mg/5 ml 1 but. 15 ml
OTC 100%
21,72

Wskazania

Owsica u dzieci od 2 lat i dorosłych, wywołana przez Enterobius vermicularis.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci. Dorośli i dzieci od 2 lat o mc. od 11 kg: 11 mg/kg mc. jednorazowo. Dawkę tę należy powtórzyć po 2-3 tyg. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Dawkowanie preparatu w zależności od mc.: dzieci o mc. <11 kg lub poniżej 2 lat: lek należy stosować jedynie pod nadzorem lekarza; mc. 11-16 kg: dawka jednorazowa - 2,5 ml (125 mg); mc. 17-28 kg: dawka jednorazowa - 5,0 ml (250 mg); mc. 29-39 kg: dawka jednorazowa - 7,5 ml (375 mg); mc. 40-50 kg: dawka jednorazowa - 10,0 ml (500 mg); mc. 51-62 kg: dawka jednorazowa - 12,5 ml (625 mg); mc. 63-75 kg: dawka jednorazowa - 15,0 ml (750 mg); dorośli o mc. >75 kg: dawka jednorazowa - 20,0 ml (1000 mg). Do opakowania dołączona jest miarka z podziałką. Zaburzenia czynności wątroby. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby można rozważyć zmniejszenie dawki, gdyż produkt leczniczy powoduje przemijające zwiększenie aktywności AspAT we krwi. Jeśli u pacjenta rozpoznano owsicę, leczeniem należy objąć wszystkich domowników oraz rygorystycznie przestrzegać zasad higieny, aby uniknąć nawrotu infestacji. Po upływie 14 dni od zakończenia leczenia należy wykonać kontrolne badania parazytologiczne.

Uwagi

Produkt leczniczy przyjmuje się doustnie, w czasie lub po posiłku. Przed użyciem wstrząsnąć do uzyskania jednorodnej zaw. Nie ma konieczności stosowania środków przeczyszczających przed podaniem zaw.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Jednoczesne stosowanie piperazyny. Stosowanie w czasie leczenia miastenii.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u dzieci poniżej 2 lat. W tej grupie wiekowej produkt leczniczy należy stosować jedynie pod nadzorem lekarza. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy zachować ostrożność i kontrolować aktywności AspAT we krwi. Może być konieczne zmniejszenie dawki. Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego u pacjentów niedożywionych lub z niedokrwistością. Zawiesina doustna zawiera sorbitol. Nie należy jej stosować u osób z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Sorbitol może wywoływać lekkie działanie przeczyszczające. Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu leczniczego na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Podczas jednoczesnego stosowania może się zwiększać stężenie teofiliny w osoczu. Ze względu na antagonizm działania, nie należy stosować pyrantelu jednocześnie z piperazyną, gdyż może to prowadzić do osłabienia działania obu leków.

Ciąża i laktacja

Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu pyrantelu embonianu na płód. Jednak ze względu na brak kontrolowanych badań klinicznych, dotyczących stosowania embonianu pyrantelu u kobiet w ciąży, nie zaleca się stosowania tego produktu leczniczego w ciąży, z wyjątkiem przypadków, w których przewidywane korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Nie prowadzono badań dotyczących przenikania pyrantelu embonianu do mleka matki. Z tego powodu nie zaleca się stosować produktu u kobiet karmiących piersią. Jeśli leczenie produktem leczniczym jest konieczne, należy w tym czasie zaprzestać karmienia piersią.

Działania niepożądane

Produkt leczniczy rzadko powodował działania niepożądane. Zaburzenia układu nerwowego: bóle i zawroty głowy, senność lub bezsenność. Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty, zaburzenia łaknienia, bóle brzucha, biegunka, podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: alergiczne wysypki skórne.

Przedawkowanie

Zaburzenia widzenia, dezorientacja, zawroty głowy, omdlenia ortostatyczne, pocenie się, osłabienie, nieregularne tętno, skurcze i drżenia mięśni, niedotlenienie (trudności w oddychaniu, utrata przytomności). Brak swoistego antidotum dla pyrantelu. W razie przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe (wczesne płukanie żołądka, zapewnienie drożności dróg oddechowych i utrzymanie oddychania, utrzymanie ciśnienia krwi).

Działanie

Pyrantel jest stosowany w zakażeniu jelitowym robakami obłymi. Działa na mięśnie pasożytów jelitowych (robaków obłych) poprzez depolaryzację ich płytki nerwowo-mięśniowej [HSDB]. Wiąże się z receptorem nikotynowym miocytu w płytce nerwowo-mięśniowej obleńca oraz blokuje jego esterazę cholinową. Unieruchomione pasożyty zostają usunięte z jelita wskutek ruchów perystaltycznych. Nie podrażnia jelit ani nie wywołuje migracji robaków. Wywiera wpływ na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działa na larwy w trakcie ich migracji w tkankach. Pyrantel stosuje się w zakażeniu owsikiem (Enterobius vermicularis).

Skład

W 5 ml zaw. znajduje się 250 mg pyrantelu w postaci pyrantelu embonianu (721 mg).

ICD10:

Owsica B80

ATC:

Ostrzeżenia specjalne:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Wykaz B

Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Decyzje GIF