Syrop prawoślazowy złożony GEMI

Chlorowodorek efedryny Biofaktor Sp. z o.o.
syrop 26 mg/10 ml 1 but. 125 g
Rx 100%
5,20

Wskazania

Choroby górnych dróg oddechowych przebiegające z obrzękiem błony śluzowej nosa.

Dawkowanie

Dorośli: 10 ml 2x/dobę.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku: w rozpoznanej nadwrażliwości na efedrynę, benzoesan sodowy lub z pozostałych składników leku; w nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej serca i w innych chorobach układu krążenia; jaskrze z zamkniętym katem przesącza z uwagi na obecność chlorowodorku efedryny, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy z uwagi na obecność benzoesanu sodu. Nie stosować u dzieci.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

W związku z zawartością w leku chlorowodorku efedryny ostrożnie stosować u osób z nadczynnością tarczycy oraz niewydolnością wątroby lub nerek. Ze względu na zawartość benzoesanu sodu zaleca się zachowanie ostrożności u chorych z astmą. Produkt zawiera sacharozę, w związku z tym należy go ostrożnie stosować u chorych na cukrzycę. 10 ml syropu zawiera 8 g sacharozy. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy, galaktozy lub niedoborem sacharazy, izomaltazy nie powinni przyjmować produktu leczniczego. Preparat zawiera efedrynę, środek niedopuszczony do stosowania w czasie zawodów sportowych. Przyjęcie preparatu w godz. wieczornych może spowodować trudności z zaśnięciem. Brak danych na temat wpływu efedryny na zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Nie należy stosować efedryny jednocześnie z inhibitorami MAO z uwagi na możliwość wzrostu ciśnienia krwi (z przełomem nadciśnieniowym włącznie) - działanie to utrzymuje się przez 2 tyg. po zakończeniu leczenia inhibitorami MAO. Efedryna stosowana z glikozydami naparstnicy lub środkami stosowanymi w znieczuleniu ogólnym zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Acetazolamid i inne związki alkilujące mocz powodują zwiększenie stężenia efedryny we krwi i mogą nasilać jej działanie. Salbutamol i inne leki pobudzające układ współczulny mogą nasilać działania niepożądane efedryny na układ krążenia - nie powinny być stosowane jednocześnie.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie przeprowadzono odpowiednio liczebnych, dobrze kontrolowanych badan klinicznych u kobiet w ciąży, dlatego nie wiadomo, czy lek może powodować zagrożenie dla płodu człowieka. Dane dotyczące przenikania chlorowodorku efedryny do mleka nie zostały dostatecznie udokumentowane.

Działania niepożądane

Z uwagi na zawartość w preparacie efedryny, po przyjęciu leku odnotowano wystąpienie objawów ze strony układu krążenia - podwyższenie ciśnienia tętniczego, tachykardia, zaburzenia rytmu serca oraz objawy ze strony OUN: pobudzenie, bezsenność, drżenie mięśniowe.

Przedawkowanie

Przedawkowanie preparatu może spowodować nasilenie objawów niepożądanych: ze strony OUN - wzrost pobudliwości, niepokój, lęk, drżenie mięśni, bóle głowy, trudności z zaśnięciem; ze strony układu krążenia - przyspieszenie tętna, wzrost ciśnienia, kołatanie serca, tachykardia i inne zaburzenia rytmu serca.

Działanie

Syrop prawoślazowy złożony przeznaczony jest do stosowania przez osoby dorosłe. Zawiera jako substancję czynną chlorowodorek efedryny, który działa bezpośrednio, pobudzająco na układ współczulny (na receptory α- i β- adrenegiczne) i pośrednio przez nasilanie uwalniania noradrenaliny z zakończeń neuronów i hamowanie jej wchłaniania zwrotnego. Efedryna rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli oraz obkurcza naczynia krwionośne zmniejszając przekrwienie błony śluzowej nosa.

Skład

100 g syropu zawiera 200 mg chlorowodorku efedryny.

ICD10:

ATC:

Ostrzeżenia specjalne:

Doping

Środek uznany za dopingowy.

Laktacja

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Wykaz B

Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Decyzje GIF