Wskazania
Produkt leczniczy stosowany jest w leczeniu pleśniawek - zakażeń drożdżakowych błony śluzowej jamy ustnej, zakażeń bakteriami Gram-(+), pomocniczo w leczeniu zakażeń spowodowanych Gram-(-) pałeczką ropy błękitnej.
Dawkowanie
Kilka razy/dobę pędzlować jamę ustną, wcierając roztw. w zakażone miejsca. Stosować u dzieci powyżej 1 rż.: nie dłużej niż 3-5 dni. U dzieci poniżej 1 rż.: produkt należy stosować w porozumieniu z lekarzem.
Uwagi
Podanie na śluzówkę jamy ustnej.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na kwas borowy. Nie stosować na rozległe rany i skaleczenia. Ciężkie zaburzenia czynności nerek.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Nie stosować długotrwale. Nie połykać. Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Interakcje
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji.
Ciąża i laktacja
Z danych otrzymanych z ograniczonej liczby zastosowań produktu w okresie ciąży nie wynika szkodliwe działanie substancji czynnej leku na przebieg ciąży lub stan zdrowia płodu/noworodka. Dotychczas brak jest innych istotnych danych epidemiologicznych. Produkt nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
U dzieci poniżej 3. rż., a także przy długotrwałym stosowaniu na duże powierzchnie błony śluzowej, czteroboran sodu może się wchłaniać i wywierać uogólnione działania niepożądane. Częstość wystepowania niżej wymienionych działań niepożądanych nie może być określona na podstawie dostępnych danych. Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: brak łaknienia. Zaburzenia żołądka i jelit: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wymioty, biegunki). Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: zaburzenia menstruacji. Zaburzenia układu nerwowego: stany splątania, drgawki. Zaburzenia krwi i układu chłonnego: niedokrwistość. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: osłabienie.
Przedawkowanie
Długotrwałe wchłanianie boraksu powoduje brak łaknienia, wymioty, biegunki, wysypki skórne, łysienie, splątanie, drgawki, niedokrwistość. W razie wystąpienia objawów ogólnych, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zasięgnąć porady lekarza.
Działanie
Boraks (czteroboran sodu) wykazuje działanie antyseptyczne i dezynfekujące. Hamuje rozwój drożdżaków Candida albicans. Jest wykorzystywany w leczeniu pleśniawek, zakażeń błon śluzowych jamy ustnej bakteriami Gram-(+) oraz pomocniczo w infekcjach spowodowanych Gram-(-) pałeczką ropy błękitnej.
Skład
1 g roztw. zawiera 200 mg boraksu.