Depulol

Balsam peruwiański Olej eukaliptusowy Olejek rozmarynowy Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek SA
żel 1 op. 20 g
OTC 100%
14,41

Wskazania

Produkt przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Produkt zalecany jest pomocniczo w chorobach związanych z przeziębieniem, z towarzyszącym utrudnieniem odkrztuszania i kaszlem.

Dawkowanie

Dorośli, młodzież oraz dzieci w wieku powyżej 30 m-cy. Produkt stosuje się dwa razy/dobę (rano i wieczorem) przez okres występowania dolegliwości, nacierając niewielką ilością żelu górne partie pleców i klatki piersiowej. Dzieci w wieku 6-30 m-cy. U dzieci w wieku 6-30 m-cy, z uwagi na zawartość olejku eukaliptusowego, produkt leczniczy można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Produkt stosuje się 2x/dobę (rano i wieczorem) przez okres występowania dolegliwości. U pacjentów z tej grupy wiekowej, produkt można stosować wyłącznie na plecach, nacierając niewielką ilością żelu górne partie pleców. Miejsce aplikacji żelu powinno być natychmiast zakryte odzieżą (podkoszulka, koszulka lub podobna odzież dziecięca). Dzieci w wieku poniżej 6 m-cy życia. Stosowanie produktu u dzieci w wieku poniżej 6 m-cy jest przeciwwskazane. Czas stosowania. Jeżeli podczas stosowania produktu objawy utrzymują się dłużej niż tydz., pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

Uwagi

Podanie na skórę.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne (olejek rozmarynowy, olejek eukaliptusowy, balsam peruwiański), propolis, 1,8-cyneol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 m-cy oraz dzieci, u których w przeszłości występowały napady padaczkowe (na tle gorączkowym lub innym).

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

U dzieci w wieku 6-30 m-cy produkt leczniczy należy stosować ostrożnie i po konsultacji z lekarzem. Istnieje ryzyko, że przetwory roślinne zawierające 1,8-cyneol (takie jak olejek eukaliptusowy lub inne olejki eteryczne) mogą wywoływać skurcz krtani. Nie stosować w obrębie twarzy, zwłaszcza nosa. Produktu nie należy stosować na dużą powierzchnię ciała. Nie należy stosować na uszkodzoną powierzchnię skóry (otwarte rany), oparzenia, błony śluzowe, okolice oczu. Należy zachować szczególną ostrożność u osób ze skłonnością do astmy. Produktu nie powinny stosować osoby ze skłonnością do alergii, w szczególności osoby, u których wystąpiła nadwrażliwość na kwasy aromatyczne i ich pochodne (np. kwas benzoesowy) lub produkty zawierające tego rodzaju związki (np. propolis). W przypadku wystąpienia podrażnienia, skórnych reakcji alergicznych (rumień), objawów uczulenia np. wysypki, zwłaszcza u dzieci, należy przerwać stosowanie produktu. W przypadku wystąpienia duszności lub pojawienia się ropnej plwociny konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Po użyciu produktu leczniczego należy dokładnie umyć ręce. Kontakt produktu z oczami może spowodować podrażnienia. Brak danych na temat wpływu produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Brak danych dotyczących interakcji z innymi lekami.

Ciąża i laktacja

Brak dostatecznych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu w okresie ciąży i karmienia piersią. Brak danych dotyczących wpływu na płodność.

Działania niepożądane

U osób wrażliwych mogą wystąpić podrażnienia, skórne reakcje alergiczne (rumień), objawy uczulenia np. wysypka, duszności.

Przedawkowanie

Dotychczas brak jest danych dotyczących przedawkowania produktu. Istnieją doniesienia dotyczące pojedynczych przypadków przedawkowania po zastosowaniu zewnętrznym zawartego w produkcie olejku eukaliptusowego: spowolnienie mowy, ataksja, osłabienie mięśni, utrata przytomności. Przypadkowe przedawkowanie może powodować podrażnienia skóry.

Działanie

Brak danych.

Skład

100 g żelu zawiera: 5 g olejku rozmarynowego, 5 g olejku eukaliptusowego, 6 g balsamu peruwiańskiego.

ICD10:

ATC:

Ostrzeżenia specjalne:

Alkohol

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.

Laktacja

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Decyzje GIF