Orofar® Total Action; -Max

Chlorek benzoksoniowy Chlorek cetylopirydynowy Chlorowodorek lidokainy Stada Arzneimittel AG
pastylki twarde 2 mg+ 1 mg 20 szt.
OTC 100%
22,55
Pokaż pozostałe opcje

Wskazania

Aerozol i tabl. do ssania. infekcje gardła; infekcje jamy ustnej (stany zapalne dziąseł, zakażenia i owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej - afty); ból gardła towarzyszący przeziębieniom, zapaleniu gardła, zapaleniu krtani; pomocniczo może być stosowany w leczeniu zapalenia migdałków (angina); zapobieganie tworzenia się bakteryjnej płytki nazębnej. Pastylki. Miejscowe leczenie antyseptyczne stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, a także łagodzenie dolegliwości bólowych w tych stanach. Preparat jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Dawkowanie

Aerozol. Dorośli: preparat rozpylać w jamie ustnej lub na tylną ścianę gardła 3-6x/dobę. Trzymając pojemnik pionowo rozpylić 4x przy każdym użyciu. Dzieci >6 lat: przy każdym użyciu rozpylać 2-3x. Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci w wieku <6 lat, gdyż leki miejscowo znieczulające mogą powodować przemijające zaburzenia połykania i zwiększać ryzyko zachłyśnięcia. W przypadku, gdy preparat jest stosowany dłużej niż 2 tyg., możliwe jest wystąpienie odwracalnego, brązowego zabarwienia języka lub zębów. Przebarwienia te mają charakter przejściowy i ustępują po zaprzestaniu stosowania preparatu. Dzieci i młodzież. Produktu nie należy stosować u dzieci <6 lat. Osoby starsze. Brak danych dotyczących stosowania produktu u osób starszych. Produktu nie należy stosować dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem. Pastylki. 1 pastylka co 3-4 h w zależności od nasilenia bólu, nie stosować więcej niż 3 pastylki/dobę. Dorośli i dzieci w wieku >12 lat. Ostre stany zapalne jamy ustnej i gardła: 1 pastylka co 1- 2 h w zależności od nasilenia bólu. Łagodniejsze stany zapalne jamy ustnej i gardła: 1 pastylka co 2-3 h w zależności od nasilenia bólu. Maks. dawka dobowa: nie należy stosować więcej niż 6 pastylek/dobę. Preparat jest wskazany do krótkotrwałego stosowania, nie należy stosować go dłużej niż 5 kolejnych dni bez konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować preparatu podczas jedzenia ani tuż przed jedzeniem. Dzieci <6 lat: nie należy stosować preparatu u dzieci <6 lat.

Uwagi

Pastylki. Pastylkę należy powoli ssać w jamie ustnej. Nie należy jej żuć ani połykać. Aerozol. Zdjąć z pojemnika zatyczkę ochronną; lekko dociskając nałożyć na pojemnik końcówkę dozownika; przed pierwszym użyciem należy kilka razy nacisnąć pompkę w celu uzyskania prawidłowego rozpylenia; po każdorazowym użyciu końcówka dozownika powinna być zdezynfekowana (za pomocą chusteczki zwilżonej niewielką ilością preparatu) i wysuszona. Po zastosowaniu preparatu zdjąć końcówkę dozownika i przechowywać ją razem z preparatem w opakowaniu zewnętrznym. Nie należy produktu leczniczego stosować dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

Aerozol. Nie należy stosować produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Nie stosować u osób z tendencją do zachłystywania, zwłaszcza u osób w wieku powyżej 60 lat. Ze względu na ryzyko zachłyśnięcia, produktu leczniczego nie należy stosować bezpośrednio przed ani w trakcie jedzenia. Pastylki. Preparat jest wskazany do krótkotrwałego stosowania, nie należy stosować go dłużej niż przez 5 kolejnych dni. Należy przerwać leczenie, jeżeli ból gardła nadal utrzymuje się lub dołącza do niego wysoka gorączka, zawroty głowy, lub wymioty. Nie należy stosować preparatu u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Leki miejscowo znieczulające mogą powodować przemijające zaburzenia połykania i zwiększać ryzyko zachłyśnięcia. Ze względu na zawartość sorbitolu preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Preparat nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Ze względu na bardzo małe wchłanianie ogólnoustrojowe cetylopirydyniowego chlorku nie powinien on wchodzić w interakcje. Lidokaina teoretycznie może wchodzić w interakcje z innymi jednocześnie podawanymi lekami, takimi jak leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca. Jednakże ze względu na miejscowe jej podawanie w bardzo małych ilościach nie powinna ona wchodzić w interakcje. Tak więc potencjalne ryzyko wystąpienia interakcji jest małe. Ogólnoustrojowe wchłanianie lidokainy po podaniu przezpoliczkowym jest minimalna i zwykle jej stężenie nie jest obserwowane w krwiobiegu.

Ciąża i laktacja

Aerozol i tabl. do ssania. Badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego, feto- i embriotoksycznego. Ze względu na brak danych z badań klinicznych dotyczących wpływu substancji czynnych na płód, nie należy stosować preparatu w okresie ciąży, chyba, że jest to bezwzględnie konieczne. Chlorowodorek lidokainy przenika do mleka kobiecego. Z tego powodu produkt leczniczy nie powinien być stosowany przez kobiety karmiące piersią. Pastylki. Badania na zwierzętach nie wykazały potencjalnego wpływu chlorku cetylopirydyniowego na rozwój. Dodatkowo ze względu na małe wchłanianie preparatu z błony śluzowej jamy ustnej i przewodu pokarmowego oraz zastosowanie małych dawek potencjalny wpływ na funkcje rozrodcze jest uważany za nieistotny. Chlorowodorek lidokainy przenika przez barierę łożyska. Brak danych, które potwierdzałyby, że chlorowodorek lidokainy jest szkodliwy dla płodu. Jednakże ze względu na brak danych z badań klinicznych dotyczących wpływu substancji czynnych preparatu na płód, nie należy stosować produktu w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Nie zgłoszono badań na zwierzętach dotyczących przenikania cetylopirydyniowego chlorku do mleka matki. Chlorowodorek lidokainy przenika do mleka matki w bardzo małym stopniu i jest wchłaniany przez dziecko w niewielkich ilościach. Jednakże w celu uniknięcia ryzyka nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Niekiedy dojść może do przemijającego, miejscowego podrażnienia. W rzadkich przypadkach pojawić się mogą reakcje alergiczne w postaci wysypki skórnej, obrzęku jamy ustnej lub krtani. W takich przypadkach należy przerwać stosowanie produktu leczniczego i niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Przedawkowanie

Podobnie jak w przypadku innych czwartorzędowych soli amoniowych, połknięcie dużej ilości chlorku benzoksoniowego może spowodować wymioty i nudności. Nie należy pić alkoholu, ponieważ zwiększa on wchłanianie chlorku benzoksoniowego. Zawartość lidokainy w produkcie leczniczym jest zbyt mała, aby w razie przedawkowania mogła ona wywołać działania niepożądane.

Działanie

Chlorek benzoksoniowy jest silnym środkiem działającym bakteriostatycznie i bakteriobójczo na bakterie Gram dodatnie i Gram ujemne. Działa skutecznie zwłaszcza wobec bakterii odpowiedzialnych za infekcje jamy ustnej i gardła oraz uczestniczących w tworzeniu płytki nazębnej. Chlorek benzoksoniowy wywiera także działanie grzybobójcze i przeciwwirusowe wobec wirusów posiadających otoczkę lipidową, takich jak wirusy grypy, paragrypy oraz herpeswirusy. Jest on kationowo czynnym środkiem antyseptycznym, posiadającym dobre właściwości powierzchniowo czynne, co zapewnia preparatowi dobrą penetrację. Lidokaina jest środkiem miejscowo znieczulającym. Łagodzi ból gardła oraz spowodowany infekcją ból towarzyszący przełykaniu. Preparat stosuje się w stanach zapalnych gardła oraz jamy ustnej.

Skład

1 ml roztworu zawiera 2 mg benzoksoniowego chlorku i 1,5 mg lidokainy chlorowodorku. 1 pastylka twarda zawiera 2 mg cetylopirydyniowego chlorku i 1 mg lidokainy chlorowodorku.

ICD10:

ATC:

Ostrzeżenia specjalne:

Alkohol

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.

Antykoncepcja

Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.

Grejpfrut

Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.

Laktacja

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

A

Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).

Decyzje GIF