Azuseptol

Rumianek pospolity Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek SA
płyn na skórę i błony śluzowe 1 but. 90 g
OTC 100%
9,42

Wskazania

Doustnie w łagodnych dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego, łagodnych stanach skurczowych i wzdęciach. Miejscowo na skórę i błony śluzowe w stanach zapalnych o niewielkim nasileniu dotyczących skóry, błon śluzowych jamy ustnej, gardła, dziąseł.

Dawkowanie

Doustnie u młodzieży od 12 lat oraz u dorosłych: 2,5-5 ml płynu (ok. 0,5-1 łyżeczki) rozcieńczyć w niewielkiej ilości wody (50-100 ml), przyjmować 3x/dobę, przed jedzeniem. Zewnętrznie, do okładów i płukania u młodzieży od 12 lat oraz u dorosłych: 5 ml płynu (ok. 1 łyżeczka) rozcieńczyć w ok. 100 ml (1/3 szklanki) wody. Zewnętrznie, miejscowo na skórę, u dzieci powyżej 3 lat: w postaci rozcieńczonej, przygotowanej jak do okładów i płukania. U dzieci do 3 lat: po konsultacji z lekarzem. Czas stosowania. Jeżeli podczas stosowania produktu objawy utrzymują się dłużej niż tydz., pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

Uwagi

Podanie doustne lub podanie na skórę i błony śluzowe (do okładów lub płukania), po rozcieńczeniu w wodzie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, rumianek lub inne rośliny z rodziny astrowatych Astraceae (dawniej złożonych Compositae).

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

Produkt zawiera 63-72% (V/V) etanolu, dawka 2,5-5 ml produktu zawiera 1,42-2,84 g etanolu, co odpowiada 15-30 ml wina o zawartości alkoholu 12% (V/V) lub 36-72 ml piwa o zawartości alkoholu 5% (V/V). Ze względu na zawartość etanolu, produktu nie podawać doustnie dzieciom w wieku do lat 12. Zewnętrzne stosowanie u dzieci do 3 lat po konsultacji z lekarzem. Przy stosowaniu zewnętrznym wyciągi etanolowe mogą powodować podrażnienie i wysuszenie skóry. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak względu na zawartość etanolu w ciągu pół godz. od doustnego przyjęcia, lek może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Podanie doustne: u pacjentów po przeszczepieniu nerki, przyjmujących wysokie dawki przez dłuższy okres czasu (około 2 m-cy), zgłaszano interakcje oparte na wpływie na CYP450. Podanie na skórę i błony śluzowe. Dotychczas nie stwierdzono interakcji.

Ciąża i laktacja

Brak jest wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania produktu bez konsultacji z lekarzem. Ze względu na zawartość etanolu nie zaleca się doustnego stosowania w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią. Brak danych dotyczących wpływu na płodność.

Działania niepożądane

Zgłaszano reakcje nadwrażliwości, w tym ciężkie reakcje alergiczne (duszność, obrzęk Quinckego, zapaść naczyniowa, wstrząs anafilaktyczny) po kontakcie błon śluzowych z płynnymi preparatami rumianku. Ich częstość nie jest znana. U osób nadwrażliwych na rumianek i na rośliny z rodziny astrowatych Astraceae (dawniej złożonych Compositae) mogą wystąpić alergiczne reakcje krzyżowe.

Przedawkowanie

Nie zgłoszono przypadków przedawkowania.

Działanie

Powszechnie uznaje się, że zasadniczymi składnikami czynnymi wyciągów płynnych z koszyczka rumianku są składniki olejku, a zwłaszcza α-bisabolol, en-in-dicykloeter i chamazulen, flawonoidy (np. apigenina i jej 7-glukozydy, luteolina, kwercetyna) i hydroksykumaryny (np. umbeliferon i jego eter metylowy). Związki te działają łagodnie przeciwzapalnie oraz rozkurczająco na mięśnie gładkie, (antiphlogisticum, spasmolyticum).

Skład

100 g płynu zawiera 100 g wyciągu płynnego z kwiatu rumianku, DER 1:5; ekstrahent: etanol 70% (V/V). Produkt zawiera 63-72 % (V/V) etanolu.

ICD10:

ATC:

Ostrzeżenia specjalne:

Alkohol

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.

Laktacja

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

A

Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).

Decyzje GIF