Wskazania
Tradycyjnie w niestrawności z uczuciem pełności w jamie brzusznej, zaburzeniach wydzielania żółci i soku żołądkowego, w lekkich skurczowych zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Tradycyjnie w regulacji częstości wypróżnień (w łagodnych zaparciach związanych ze zmianą diety, miejsca pobytu).
Dawkowanie
Jako preparat żółciopędny i pobudzający wydzielanie soków żołądkowych: dorośli: 3x/dobę po 1 tabl., młodzież powyżej 12 lat i osoby w podeszłym wieku: 1 do 2 tabl./dobę. Jako łagodny środek regulujący wypróżnienia: 1-3 tabl. jednorazowo, wieczorem.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku przy nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu, marskości wątroby, niedrożności dróg żółciowych i przewodu pokarmowego, zwężeniu przewodu pokarmowego, atonii jelit (zanik prawidłowego napięcia mięśni gładkich), zapaleniu wyrostka robaczkowego, chorobach zapalnych jelita grubego (np. choroba Cronha, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), bólach brzucha z nieznanych przyczyn, niewydolności nerek, biegunce, zaburzeniach równowagi wodno-elektrolitowej.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ze względu na możliwość osłabienia perystaltyki jelit przy długotrwałym stosowaniu, nie zaleca się stosowania produktu dłużej niż 7-10 dni. W przypadku kamicy żółciowej lek stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Ostrożnie stosować w skojarzeniu z lekami moczopędnymi. Unikać stosowania leku podczas miesiączki. Nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. Nie stwierdzono niekorzystnego wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Interakcje
W dużych dawkach w skojarzeniu z lekami moczopędnymi, adrenokortykosteroidami i korzeniem lukrecji, potencjalnie może powodować hipokaliemię (obniżenie poziomu potasu). Nie zaleca się też jednoczesnego stosowania z lekami przeciwarytmicznymi oraz lekami przeczyszczającymi.
Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i laktacji.
Działania niepożądane
Zwykle nie obserwuje się działań niepożądanych. Sporadycznie mogą wystąpić wymioty, biegunka, hipokaliemia (obniżenie poziomu potasu), kolka żółciowa oraz reakcje alergiczne na składniki preparatu. Przy wystąpieniu objawów niepożądanych należy lek odstawić. W rzadkich przypadkach może dojść do zmiany zabarwienia moczu.
Działanie
Żółciotwórcze, rozkurczowe oraz ochronne na wątrobę. Zwiększa produkcję kwasu solnego w żołądku. Pobudza perystaltykę jelita grubego i działa łagodnie przeczyszczająco.
Skład
1 tabl. zawiera Aloes extractum siccum (2:1), ekstrahent: woda oczyszczona 23,6 mg, Boldinum 1,0 mg. 1 tabl. zawiera 3,60-4,40 mg związków antranoidowych w przeliczeniu na aloinę.