Alerzina®

Dichlorowodorek cetyryzyny Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.
tabl. powl. 10 mg 10 szt.
OTC 100%
8,04

Wskazania

Preparat wskazany jest w objawowym leczeniu przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny), alergicznego zapalenia spojówek, przewlekłej idiopatycznej pokrzywki.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 tabl./dobę. Dzieci. Dzieci 4-6 lat (lub o mc. poniżej 30 kg): pół tabl. (5 mg) raz/dobę. Dzieci 6-12 lat (lub o mc. powyżej 30 kg): 1 tabl. (10 mg) raz/dobę. Pacjenci z niewydolnością nerek i/lub wątroby. U pacjentów z niewydolnością nerek i wątroby należy dawkę zmniejszyć o połowę.

Przeciwwskazania

Stosowanie produktu leczniczego jest przeciwwskazane: w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, hydroksyzynę lub pochodne piperazyny; u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek; u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

Lek należy odstawić na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania niektórych leków przeciwdepresyjnych, blokujących kanał wapniowy, niektórych leków przeciwarytmicznych. Jednoczesne przyjmowanie leków o działaniu ototoksycznym, np. z gentamycyną może maskować objawy ototoksyczne np.: szum w uszach, zawroty głowy. Podczas leczenia należy unikać picia alkoholu i przyjmowania leków działających hamująco na OUN. Należy zachować ostrożność podczas kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu ze względu na możliwość wystąpienia senności.

Interakcje

Ze względu na właściwości farmakokinetyczne, farmakodynamiczne oraz profil tolerancji cetyryzyny nie są spodziewane interakcje tego produktu leczniczego z innymi lekami. W przeprowadzonych badaniach nie donoszono o występowaniu interakcji farmakodynamicznych ani znaczących interakcji farmakokinetycznych, w szczególności z pseudoefedryną lub teofiliną (400 mg/dobę). Pokarm nie zmniejsza stopnia wchłaniania cetyryzyny, lecz zmniejsza szybkość jej wchłaniania.

Ciąża i laktacja

Lek można stosować w ciąży tylko w przypadku zdecydowanej konieczności. Cetyryzyna jest wydzielana z mlekiem matki, dlatego nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Zaburzenia krwi i układu chłonnego: (bardzo rzadko) trombocytopenia. Zaburzenia układu immunologicznego: (rzadko) reakcje nadwrażliwości; (bardzo rzadko) wstrząs anafilaktyczny. Zaburzenia psychiczne: (niezbyt często) pobudzenie; (rzadko) zachowanie agresywne, splątanie, depresja, omamy, bezsenność; (bardzo rzadko) tiki. Zaburzenia układu nerwowego: (niezbyt często) parestezje; (rzadko) drgawki, zaburzenia ruchowe; (bardzo rzadko) zaburzenia smaku, omdlenie, drżenie, dystonia, dyskineza; (nieznana) niepamięć, zaburzenia pamięci. Zaburzenia oka: (bardzo rzadko) zaburzenia akomodacji, niewyraźne widzenie, rotacja gałek ocznych. Zaburzenia serca: (rzadko) tachykardia. Zaburzenia żołądka i jelit: (niezbyt często) biegunka. Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: (rzadko) nieprawidłowa czynność wątroby (zwiększona aktywność aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej, γ-GT i zwiększone stężenie bilirubiny). Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (niezbyt często) świąd, wysypka; (rzadko) pokrzywka; (bardzo rzadko) obrzęk naczynioruchowy, wysypka polekowa. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: (bardzo rzadko) bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, mimowolne oddawanie moczu. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (niezbyt często) osłabienie, złe samopoczucie; (rzadko) obrzęki. Badania diagnostyczne: (rzadko) zwiększenie mc.

Przedawkowanie

Objawem przedawkowania u dorosłych może być senność, a u dzieci przedawkowanie leku może wywołać pobudzenie. W przypadku przedawkowania należy zastosować postępowanie zmierzające do usunięcia nie wchłoniętej cetyryzyny z żołądka (np. płukanie żołądka). Nie jest znana specyficzna odtrutka. Cetyryzyna nie jest skutecznie usuwana z organizmu metodą hemodializy.

Działanie

Chlorowodorek cetyryzyny jest silnym i selektywnym antagonistą receptorów histaminowych H1.Działanie cetyryzyny polega na hamowaniu wczesnej reakcji alergicznej, w której pośredniczy histamina.

Skład

1 tabl. powl. zawiera 10 mg cetyryzyny.

ICD10:

ATC:

Ostrzeżenia specjalne:

Alkohol

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B

Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B

Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B

Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Wykaz B

Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Upośledza !

Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.

Decyzje GIF