7 czerwca 2021 – pierwsza fala strajków ostrzegawczych i akcji protestacyjnych pielęgniarek i położnych

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na posiedzeniu 9 listopada 2020 roku podjął jednogłośnie uchwałę o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych w skali ogólnopolskiej w celu poprawy warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych, a w razie konieczności podjęcia także strajku generalnego.

Jak informuje OZZPiP, głównym powodem akcji strajkowej i protestów jest procedowana obecnie w Sejmie i Senacie tzw. ustawa Niedzielskiego, tj. ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która nie gwarantuje stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, pomimo licznych sygnałów od członków naszej organizacji związkowej dotyczących rażącego pogorszenia warunków pracy i płacy, trwającego od wielu miesięcy stresu, przemęczenia i wypalenia zawodowego.

Zgodnie z przyjętym 18 maja 2021 roku przez Zarząd Krajowy OZZPiP harmonogramem działań w poniedziałek 7 czerwca 2021 r. przeprowadzone zostaną:

  • strajki ostrzegawcze w szpitalach na terenie całej Polski – w pierwszej fali dwugodzinnych strajków ostrzegawczych weźmie udział ok. 40 szpitali, które osiągnęły ten etap sporu zbiorowego
  • akcje solidarnościowe i manifestacje pod szpitalami, w których nie można przeprowadzić procedury dwugodzinnego strajku ostrzegawczego
  • w gotowości do drugiej fali strajków ostrzegawczych jest kilkaset szpitali objętych zakresem działania OZZPiP, w których trwają procedury sporów zbiorowych. Związek poinformował, że w bardzo wielu przypadkach mamy do czynienia z przedłużaniem oraz opóźnianiem rokowań i podpisywaniem protokołów rozbieżności, co uniemożliwia przejście do etapu mediacji i przeprowadzenie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego zgodnie z prawem.
  • manifestacje w centralnych miejscach miast:

Warszawa – 10.00-12.00 Plac Bankowy,

Białystok – 11.00-13.00 przed Ratuszem,

Bydgoszcz – 11.00-13.00 przed Urzędem Wojewódzkim,

Katowice – 11.00-13.00 przed Spodkiem od strony Ronda,

Kielce – 9.00-11.00 przed Urzędem Wojewódzkim,

Kraków – 12.00-14.00 Rynek Starego Miasta,

Lublin – 12.00-14.00 przed Urzędem Marszałkowskim,

Łódź – 11.00-13.00 przed Urzędem Wojewódzkim,

Olsztyn – 11.00-13.00 przed Urzędem Wojewódzkim,

Opole – 12.00-14.00 Plac Wolności, Pomnik Śląski,

Rzeszów – 10.00-12.00 rondo Dmowskiego obok Pomnika Czynu Rewolucyjnego

Szczecin – 12.00-14.00 przed Urzędem Wojewódzkim.

  • każdy wojewoda otrzyma list otwarty podpisany przez Region Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Okręgowe Izby Pielęgniarek i Położnych, działających na terenie województwa

Źródło: OZZPiP

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: