Niedzielski: Początkowo chęć szczepienia wykazywało 37 proc. Polaków, teraz - ponad 70 proc.

Na początku akcji szczepień skłonność do szczepienia wykazywało 37 proc. Polaków. W tej chwili taką skłonność wykazuje ponad 70 proc. I to jest potwierdzeniem, że akcja szczepień jest prowadzona skutecznie - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski spotkał się z dziennikarzami w czwartek w Instytucie Pomniku - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Zaznaczył, że nasz system służący do szczepień przeciw COVID-19 - od rejestracji na szczepienie, poprzez znalezienie dogodnego terminu i punktu, aż po samo szczepienie - jest "jednym z najlepszych w Europie". "Jest wysoce zelektronizowany i w tym sensie też przyjazny pacjentowi" - ocenił.

Zdaniem ministra zdrowia, "najważniejszym elementem, który ma zachęcić do szczepienia, jest stworzenie przyjaznej sieci punktów szczepień i dostępności preparatu". "Nie ma takiej sytuacji, żeby preparatu zabrakło w Polsce. Zrobiliśmy zakupy, które są nawet większe, niż populacja tak, żeby nawet w przypadku kumulacji zainteresowania móc odpowiedzieć na to dostępnością szczepień" - zapewnił.

Dodał, że zachętą do szczepień jest "przekazanie wiarygodnej informacji o tym, jakie są skutki szczepień". "I tę informację przekazujemy systematycznie od początku akcji szczepień" - zastrzegł.

Podkreślił, że MZ prowadziło wiele kampanii m.in. kampanię z wykorzystaniem autorytetu znanych osób czy loterię szczepionkową. "Paleta rozwiązań, które stosowaliśmy do zachęty, była bardzo duża i - co więcej - ona zadziałała. Bo przypominam, że jak wchodziliśmy w grudniu zeszłego roku, czyli rok temu, w akcję szczepień, to skłonność do szczepienia wykazywało 37 proc. Polaków. W tej chwili tę skłonność wykazuje ponad 70 proc. I to jest chyba potwierdzeniem, że akcja jest prowadzona skutecznie" - ocenił Niedzielski.(PAP)


Źródło: PAP
Fot. Ministerstwo Zdrowia | Twitter

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Placówki zaszczepią swój personel oraz innych jednostek sektora ochrony zdrowia m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych. Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać zgłoszenia personelu medycznego i niemedycznego (do 18 grudnia w zakresie własnych pracowników).

 

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: