Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych. Nowe możliwości

W sierpniu br. NRPiP udało się pozyskać środki na organizację bezpłatnego kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Rekordowe 112 mln zł zostanie przeznaczone na przeszkolenie do końca 2023 roku 35 tys. osób.

„Dynamiczny rozwój medycyny stawia przed nami wyzwanie ciągłego podnoszenia naszych kwalifikacji. Nasza wiedza, doświadczenie i umiejętności mają znaczący wpływ na rokowania naszych pacjentów” – mówi Zofia Małas, Prezes NRPiP.

Samorząd przypomina, że zgodnie z przepisami, pielęgniarki i położne mają obowiązek aktualizacji wiedzy i podnoszenia umiejętności zawodowych. Przepis ten ma na calu zapewnienie wysokiej jakości opieki medycznej zgodnej z aktualną wiedzą medyczną.

Wiąże się to jednak ze znacznymi kosztami dla osób wykonujących zawód pielęgniarki lub położnej, bowiem ceny kursów podyplomowych, w zależności od placówki szkoleniowej oraz tematyki, wahają się od 500 do 4000 zł – co nawet przy rosnących zarobkach, nadal stanowi istotny wydatek.

Bezpłatne kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych

W sierpniu br. NRPiP udało się pozyskać środki na organizację bezpłatnego kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Rekordowe 112 mln zł zostanie przeznaczone na przeszkolenie do końca 2023 roku 35 tys. osób w ramach kursów kwalifikacyjnych i specjalistycznych:

 • Kurs specjalistyczny Pielęgnowanie pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie
 • Kurs specjalistyczny Komunikowanie interpersonalne w pielęgniarstwie
 • Kurs specjalistyczny Resuscytacja krążeniowo – oddechowa
 • Kurs specjalistyczny Wywiad i badanie fizykalne Kurs specjalistyczny Wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych
 • Kurs specjalistyczny w zakresie opieki nad pacjentem w trakcie choroby COVID-19 oraz po jej przebyciu (np. terapie w trakcie przebiegu COVID-19, rehabilitacja po COVID-19)
 • Kurs specjalistyczny w zakresie opieki nad pacjentem z chorobami zakaźnymi (szczególnie niebezpiecznymi i wysoce zakaźnymi)
 • Kurs specjalistyczny w zakresie opieki nad pacjentem wymagającym wysokoprzepływowej terapii tlenem
 • Kurs specjalistyczny w zakresie wsparcia psychologicznego dla pacjenta i ich rodzin
 • Kurs specjalistyczny w zakresie pielęgniarstwa pulmonologicznego
 • Kurs specjalistyczny w zakresie monitorowania dobrostanu płodu w czasie ciąży i podczas porodu (z poszerzonym modułem wykonanie i interpretacja USG)
 • Moduł opieki nad pacjentem z chorobą COVID-19 do kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa kardiologicznego
 • Moduł opieki nad pacjentem z chorobą COVID-19 do kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa neurologicznego
 • Moduł opieki nad pacjentem z chorobą COVID-19 do kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego

„Cieszymy się, że to właśnie samorząd pielęgniarek i położnych pozyskał największe środki na bezpłatne kształcenie podyplomowe. Sprofilowanie kursów pod kątem SARS-CoV-2 pozwoli nam na lepsze radzenie sobie z kolejnymi falami pandemii” – tłumaczy Zofia Małas, Prezes NRPiP.

Szczegóły oraz zapisy na kursy pod adresem: https://nipip.pl/projekt/

Źródło: NIPiP

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia od dnia 15 listopada do dnia 15 grudnia można składać wnioski na jesienne postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzane w terminie od dnia 16 grudnia do dnia 15 stycznia w dziedzinie szkolenia specjalizacyjnego „chirurgiczna asysta lekarza” - poinformował wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: