Częstochowa: rozstrzygnięto kolejną edycję programu stypendialnego dla przyszłych lekarzy i pielęgniarek

Kolejne trzy studentki kierunków lekarskich i studentka pielęgniarstwa zaczęły korzystać z systemu stypendialnego uruchomionego kilka lat temu przez samorząd Częstochowy w ramach miejskiego programu "Częstochowa dla medyków".

Warunkiem uzyskania miejskiego stypendium 2 tys. zł miesięcznie (dla przyszłych lekarzy) lub 1 tys. zł miesięcznie (dla pielęgniarek) jest deklaracja pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie przez co najmniej trzy lata po ukończeniu studiów. Świadczenie jest wypłacane przez dziewięć miesięcy roku akademickiego.

"Miejski program to możliwość wsparcia studiujących młodych ludzi, a jednocześnie szansa na szerszy dostęp naszych mieszkanek i mieszkańców do wykwalifikowanej kadry medycznej w miejskim szpitalu, gdzie trafiają później stypendystki i stypendyści" – wyjaśnił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, cytowany w informacji urzędu miasta.

O stypendium mogą ubiegać się studentki i studenci VI roku kierunku lekarskiego, którzy po zakończeniu kształcenia (nie później niż w ciągu 18 miesięcy) zobowiążą się pracować przynajmniej przez trzy lata w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego miasto Częstochowa jest organem założycielskim.

Od ubiegłego roku o stypendium mogą starać się także studentki i studenci ostatniego roku kierunku pielęgniarskiego I i II stopnia, ale – w przypadku pielęgniarek i pielęgniarzy – tylko uczelni z Częstochowy. Stypendium pielęgniarskie mogą otrzymać osoby, które po uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu w ciągu maksimum trzech miesięcy zdecydują się na co najmniej trzy lata pracy w częstochowskim szpitalu.

Wśród warunków uzyskania stypendiów jest też m.in. zaliczenie poprzedniego roku studiów w terminie i uzyskanie stosownej średniej ocen – w przypadku kierunku lekarskiego: 3,5, a pielęgniarskiego 4,0.

Częstochowski program rozpoczął się w 2019 r. i przez pierwsze dwa lata adresowany był do przyszłych lekarzy. W ub. roku, po konsultacjach ze środowiskiem pielęgniarskim, zakres programu rozszerzono, a jego nazwę zmieniono z "Dostępny lekarz" na "Częstochowa dla Medyków". Celem programu jest zapewnienie kadry dla Miejskiego Szpitala Zespolonego wobec deficytu lekarzy i pielęgniarek na rynku pracy.

Przedsięwzięcie składa się z trzech modułów. Pierwszy to system stypendialny dla studentek i studentów ostatniego roku studiów lekarskich i studiów pielęgniarskich I i II stopnia częstochowskich uczelni wyższych. Drugi element pod nazwą "Mieszkanie w Częstochowie" przewiduje możliwość ubiegania się o najem mieszkania z zasobów ZGM TBS. Trzeci moduł – "Wyższe kwalifikacje" – zakłada pomoc w dokształcaniu i podnoszeniu kwalifikacji.

Tworząc program częstochowscy samorządowcy przytaczali prognozy przewidujące, że w najbliższych 10 latach jedna trzecia polskich szpitali może zostać zamknięta z powodu braku personelu pielęgniarskiego. Miejska inicjatywa jest próbą lokalnego przeciwdziałania temu i przekonywania studentek kierunków pielęgniarskich do pozostania i podjęcia pracy w mieście.

Program "Częstochowa dla Medyków" – przyjęty zarządzeniem prezydenta Częstochowy – jest realizowany w latach 2021-2023, z możliwością przedłużenia o kolejne pięć lat.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia od dnia 15 listopada do dnia 15 grudnia można składać wnioski na jesienne postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzane w terminie od dnia 16 grudnia do dnia 15 stycznia w dziedzinie szkolenia specjalizacyjnego „chirurgiczna asysta lekarza” - poinformował wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: