Izabela Leszczyna: Szpitale powiatowe są potrzebne. Nie będzie ich likwidacji

Szpitale powiatowe są potrzebne. Nie będzie ich likwidacji, ale ewentualne ich przekształcanie w powiatowe ośrodki zdrowia z oddziałami dziennymi. Ich długi również nie będą umarzane, ale restrukturyzowane, by nie ważyły tak bardzo na funkcjonowaniu tych placówek – wyjaśniła minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

„Szpitale powiatowe są potrzebne. Mówimy o ewentualnym przekształcaniu ich w powiatowe centra, ośrodki zdrowia, ale oczywiście z oddziałami szpitalnymi” – zaznaczyła minister.

Dodała, że szpitale powinny ze sobą współpracować, a nie konkurować.

„Jeśli mamy w regionie, w danym województwie szpitale marszałkowskie specjalistyczne i szpitale powiatowe nie mogą one ze sobą konkurować. One muszą ze sobą współpracować. Musimy raz i porządnie odpowiedzieć na mapę potrzeb zdrowotnych, a nie odpowiadać na potrzeby polityczne poszczególnych decydentów, także na poziomie samorządów” - podkreśliła.

Równocześnie dodała, że resort wraz z NFZ pracuje aktualnie nad wycenami dla porodówek.

„Tam gdzie więcej niż 40 km do porodówki, myślimy o ryczałcie, ale będziemy też promować te porodówki, które mają dużo porodów naturalnych ze znieczuleniem okołoporodowym” – powiedziała.

Jednocześnie w kontekście długów szpitali powiatowych zaznaczyła, że czasami są one zadłużone w parabankach, ale rozwiązaniem nie będzie umarzanie ich długów, ale restrukturyzacja.

„Parabanki w gruncie rzeczy nie liczą na spłatę kapitału, bo odsetki są dla nich wystarczającą zapłatą. Będę chciała rozmawiać o restrukturyzacji tego długu, ale chcę jednoznacznie powiedzieć, że nie będzie umorzenia długów szpitali. Szpitale muszą spłacać swoje długi. Będziemy starali się te długi restrukturyzować, spowodować, żeby one nie były tak dużą pozycją w kosztach funkcjonowania szpitala” - podkresliła.

Kongresu Wyzwań Zdrowotnych to spotkanie specjalistów różnych dziedzin medycznych, przedstawicieli uczelni medycznych, gospodarki, finansów, ubezpieczeń, organizacji pozarządowych, polityki, administracji państwowej i samorządowej. Odbywało się 7-8 marca br. w Katowicach. W tym czasie zaplanowano 50 sesji z udziałem około 300 prelegentów.

 

Źródło: www.zdrowie.pap.pl | Klaudia Torchała
Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: