Rusza kampania społeczna zapobiegająca FAS

Rocznie w Polsce około 9 tys. dzieci rodzi się ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych. Fundacja „Dom w Łodzi” przy wsparciu Kompanii Piwowarskiej chce to zmienić. 9 września w Światowym Dniu FAS rusza kampania społeczna pod hasłem FASOFF.

Celem projektu jest uświadamianie przyszłych mam i ich otoczenia o konsekwencjach spożywania alkoholu – nawet „symbolicznej kropli” – które mają wpływ na zdrowie dziecka.

Na potrzeby kampanii stworzono nietypowy sklep internetowy (www.fasoff.pl) z szokującymi produktami dla dzieci. Żadnej rzeczy, które znajdują się na stronie, nikt nie chciałby dać dziecku. Podobnie, jak nikt nie chciałby dawać dziecku alkoholu. Strona ma wymiar edukacyjny. Przekonuje, że picie alkoholu w ciąży może dać dziecku niechcianą wyprawkę, czyli FAS. Produkty przedstawione w sklepie w rzeczywistości nie istnieją i nie można ich kupić. Ale klikając na wybrany produkt otrzymuje się informacje na temat FAS.

Dodatkowo powstał spot, który przedstawia zupełnie naturalną i nierzadką sytuację, w której rodzice, spodziewający się dziecka rozpakowują prezenty od przyjaciół po baby shower, czyli przyjęciu na cześć oczekiwanego przez nich potomka. W trakcie oglądania podarunków, mąż podaje ciężarnej żonie kieliszek wina, który ma ją zrelaksować po intensywnym wieczorze. W tym momencie przyszli rodzice trafiają na „prezent” ze strony fasoff.pl– czarne śpioszki od przyjaciół... z nadrukiem Mamo. Kocham Cię. A Ty?

Na końcu spotu aktorzy apelują do wszystkich - odwróć kieliszek, zrób zdjęcie, wrzuć do internetu, oznacz #fasoff #wciążyniepiję #niepijwciąży. Wszystko po to, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o akcji i zaangażowało w projekt. W role rodziców wcielili się pro publico bono – znana blogerka Aleksandra Radomska oraz łódzki aktor i wokalista Adam Mortas.

W kampanię włączyli się także najpopularniejsi blogerzy parentingowi, którzy na swoich profilach 9 września, w światowy dzień FAS będą rozpakowywać „prezenty” z fasoff.pl przypominając swoim fanom, że w ciąży nie wolno spożywać żadnej, nawet najmniejszej ilości alkoholu.

Fundacja „Dom w Łodzi” prowadzi wyjątkowy dom dziecka – mieszkają w nim ciężko chore, niepełnosprawne i porzucone dzieci, które wymagają stałej opieki medycznej, specjalistycznej aparatury, leków i systematycznej, codziennej rehabilitacji. Dla wielu z nich problemem jest m.in. FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy. To jedyne schorzenie, którego można byłoby uniknąć... jest ono bowiem skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: