Badanie: po ustąpieniu objawów choroby koronawirus może pozostawać w organizmie kilka dni

Z nowego badania wynika, że u połowy pacjentów leczonych z powodu łagodnego zakażenia COVID-19 koronawirus nadal był obecny - do ośmiu dni po ustąpieniu objawów - informuje internetowa wersja pisma “American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.

Dr Lixin Xie, dr Lokesh Sharma i współautorzy opisali badanie 16 pacjentów z COVID-19, którzy byli leczeni i zostali wypisani z PLA General Hospital w Pekinie między 28 stycznia a 9 lutego 2020 r. Mediana wieku badanych pacjentów wynosiła 35,5 lat.

Naukowcy zebrali próbki wymazów z gardła pobieranych od wszystkich pacjentów co drugi dzień i poddali je analizie. Pacjenci zostali wypisani ze szpitala po wyzdrowieniu i potwierdzeniu negatywnego statusu wirusowego przez co najmniej dwa kolejne testy PCR.

„Najbardziej znaczącym odkryciem w naszym badaniu jest to, że połowa pacjentów wciąż wydzielała wirusa nawet po ustąpieniu objawów” - powiedział współautor badania dr Lokesh Sharma z Yale School of Medicine. „W przypadku cięższych infekcji czas ten może być nawet dłuższy” - dodał.

Główne objawy występujące u objętych badaniem pacjentów obejmowały gorączkę, kaszel, ból gardła oraz trudności z oddychaniem lub duszność. Chorym podawano różne leki.

Czas od zakażenia do wystąpienia objawów (okres inkubacji) wynosił pięć dni u 15 z 16 pacjentów. Średni czas trwania objawów wynosił osiem dni, natomiast czas pozostawania "zakaźnym" po zakończeniu objawów - od jednego do ośmiu dni. Dwóch pacjentów miało cukrzycę, a jeden gruźlicę, co nie wpłynęło na czas trwania zakażenia COVID-19.

„Jeśli miałeś łagodne objawy ze strony układu oddechowego z powodu COVID-19 i przebywałeś w domu, aby nie zakażać innych, przedłuż swoją kwarantannę na kolejne dwa tygodnie po wyzdrowieniu, aby mieć pewność, że nie zakażasz innych ludzi” - radzi dr Lixin Xie z College of Pulmonary and Critical Care Medicine, Chinese PLA General Hospital.

Autorzy mają przesłanie dla społeczności medycznej: „pacjenci z COVID-19 mogą być zakaźni nawet po wyleczeniu objawowym, więc traktuj pacjentów bez objawów lub niedawno wyleczonych tak ostrożnie, jak pacjentów objawowych”.

Naukowcy podkreślili, że wszyscy badani pacjenci mieli łagodniejsze infekcje i wyzdrowieli z choroby oraz że badanie objęło niewielką liczbę pacjentów. Nie jest jasne, czy podobne byłyby wyniki w przypadku bardziej wrażliwych pacjentów, takich jak osoby starsze, osoby z osłabionym układem odpornościowym i pacjenci poddawani terapii immunosupresyjnej. (PAP)


Źródło: PAP

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: