Hołd dla białokrzyskich bohaterek. Wernisaż wystawy w Sejmie

„Polski Biały Krzyż” – to tytuł wystawy zaprezentowanej w Sejmie. Ekspozycja prezentuje historię instytucji, której celem była pomoc polskim żołnierzom na frontach I wojny światowej, ofiarom wojny.

„Jest ona ukłonem w stronę tysięcy bohaterek walki o suwerenność Polski, a także Polonii. Choć nie brali bezpośredniego udziału w boju, to ich zasługi są nie do przecenienia. Sanitariuszkom zdrowie zawdzięczali ranni żołnierze, zaś polskie sieroty oraz tysiące niedożywionych mieszkańców Rzeczypospolitej poprawę warunków życia (...). Imiona i nazwiska wolontariuszek spod znaku Polskiego Białego Krzyża nie są powszechnie znane. Wystawa jest zatem swoistym hołdem złożonym białokrzyskim bohaterkom, a także upamiętnieniem ich wkładu w rozwój Niepodległej” – podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście skierowanym do gości zgromadzonych podczas wernisażu wystawy „Polski Biały Krzyż”. Oficjalnego otwarcia ekspozycji w sejmowym holu dokonała pos. Joanna Fabisiak.

Wystawa prezentuje historię organizacji, której celem było niesienie pomocy polskim żołnierzom walczącym na frontach I wojny światowej i ich rodzinom. Polski Biały Krzyż powstał 2 lutego 1918 r. w USA dzięki staraniom żony Ignacego Paderewskiego, Heleny Paderewskiej.

Helena Paderewska, wskutek sprzeciwu Czerwonego Krzyża wobec utworzenia polskiej filii tej organizacji, zorganizowała i finansowała nabór ochotniczek do służby pielęgniarskiej, by wysłać je w miejsca, gdzie podczas pierwszej wojny światowej walczyli Polacy wcieleni do trzech armii – rosyjskiej, niemieckiej i austriackiej.

Drugim celem statutowym stowarzyszenia, z którego Biały Krzyż stał się szczególnie znany, było szerzenie kultury i oświaty, rozbudzanie postaw patriotycznych oraz świadomości narodowej i obywatelskiej wśród żołnierzy polskich służących w armiach zaborczych, a po zakończeniu I wojny światowej wśród żołnierzy służby zasadniczej Wojska Polskiego. Formalną datą zakończenia działalności Polskiego Białego Krzyża w Stanach Zjednoczonych był styczeń 1919 r. Swoją statutową działalność PBK przeniósł do niepodległej Polski. Zakończył działalność w 1946 r.

 

Źródło: Sejm RP
fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu
Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: