Nowe uprawnienia dla pielęgniarek i położnych. Projekt rozporządzenia

Do konsultacji publicznych skierowano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne.

Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany polegające na rozszerzeniu wykazu substancji czynnych zawartych w lekach i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne.

W załączniku nr 1 do rozporządzenia rozszerzono wykaz substancji czynnych w grupie leków przeciwzakaźnych stosowanych w chorobach dróg moczowych, które będą mogły ordynować uprawnione pielęgniarki i położne oraz, na które będą mogły wystawiać recepty, realizując świadczenia zdrowotne, m. in. w ramach porady pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, porady położnej podstawowej opieki zdrowotnej oraz porad pielęgniarek i położnych określonych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (porada pielęgniarska – diabetologia, porada pielęgniarska – kardiologia, porada pielęgniarska – chirurgia ogólna, porada położnej – położnictwo i ginekologia), po uprzednim przeprowadzeniu badania fizykalnego w celu zdefiniowania problemów zdrowotnych.

Do grupy leków przeciwzakaźnych stosowanych w chorobach dróg moczowych zostały dodane dwie substancje czynne do ordynacji i wypisywania recept przez uprawnione pielęgniarki i położne, tj.:

  1. Furazidinum - tabletki do podawania doustnie;
  2. Fosfomycinum trometamolum - granulat do sporządzania roztworu doustnego.

Powyższe substancje czynne będą wykorzystywane przez uprawnione pielęgniarki i położne m.in. w podstawowej opiece zdrowotnej przy samodzielnym udzielaniu świadczeń zdrowotnych pacjentom z zakażeniami górnych i dolnych dróg moczowych.

Do wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, które mogą być ordynowane przez uprawnione pielęgniarki i położne, oraz na które pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać recepty, została dodana grupa leków stosowanych do leczenia trudno gojących się ran, oparzeń, gdzie zostały wskazane dwie substancje czynne, tj.:

  1. Sulfathiazolum argentum – krem do podawania na skórę;
  2. Octenidinum dihydrochloridum+Phenoxyethanolum – roztwór, aerozol – do podawania na skórę.

Powyższe substancje czynne będą wykorzystywane przez uprawnione pielęgniarki i położne przy samodzielnym udzielaniu świadczeń zdrowotnych w leczeniu ran przewlekłych i trudno gojących się m.in. w przypadku: odleżyn, przewlekłych owrzodzeń podudzi, oparzeń skóry wszystkich stopni oraz przy wspomaganiu leczenia mniejszych ran powierzchniowych, pourazowych, krwawiących i narażonych na zakażenie.

W załączniku nr 3 do rozporządzenia poszerzono grupę wyrobów medycznych o cewniki urologiczne niepowlekane, na które pielęgniarki i położne posiadające kwalifikacje określone w art. 15a ust. 1 pkt 2 ustawy, będą mogły wystawiać zlecenia. Powyższa zmiana ma także na celu ujednolicenie przepisów zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2021 r. poz. 704, z późn. zm.). W załączniku do ww. rozporządzenia (poz. 96) określono, iż pielęgniarka i położna jest uprawniona do wystawiania zlecenia na cewniki jednorazowe urologiczne niepowlekane.

Projektowany przepis umożliwi również ordynowanie przez pielęgniarki i położne wszystkich opatrunków wydawanych w aptece na receptę, pasków diagnostycznych do oznaczania glukozy i ciał ketonowych w moczu oraz igieł do insulin.

W załączniku 4 do rozporządzenia rozszerzono wykaz badań diagnostycznych, na które pielęgniarki i położne będą miały możliwość wystawiania skierowania. W grupie badań biochemicznych krwi dodano badanie stężenia we krwi cholesterolu całkowitego, LDL- cholesterolu, HDL-cholesterolu oraz triglicerydów. Projektowana zmiana wynika z potrzeby ujednolicenia przepisów projektowanego rozporządzenia zgodnie z regulacjami określonymi w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 24 września 2013 r.w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 540, z późn. zm.), które umożliwiają realizację przez pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej świadczenia profilaktycznego, jakim jest program profilaktyki chorób układu krążenia (ChUK).

W ramach ww. programu pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej może wystawić pacjentom korzystających ze świadczeń z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia, skierowanie na ww. badania diagnostyczne, co przyczyni się do zwiększenia dostępu do świadczeń z zakresu profilaktyki ChUK.

Ponadto w grupie badań mikrobiologicznych dodano badanie diagnostyczne – test antygenowy SARS-CoV-2 uzyskiwany za pomocą Systemu Dystrybucji Szczepionek. Wprowadzona zmiana umożliwi pielęgniarkom i położnym wystawianie skierowania na wykonanie testów antygenowych służących do wykrywania obecności antygenów wirusa SARS-CoV-2, co przyczyni się do poprawy dostępności do świadczeń diagnostycznych.

Proponuje się aby rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 od dnia ogłoszenia.

ZOBACZ: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: