800 tys. złotych dla gorzowskiej akademii. To kontynuacja wsparcia pielęgniarstwa

Samorząd województwa lubuskiego przekazał kolejne wsparcie dla kierunku pielęgniarskiego na Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Uczelnia otrzymała do dyspozycji 800 tys. złotych - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Dotacja jest przeznaczona na wynagrodzenia m.in. dla pracowników akademickich i wyposażenie. Łącznie od 2020 r. do Akademii im. Jakuba z Paradyża trafiły już 3,4 mln złotych.

– Współpracujemy w zakresie utworzenia, a teraz również prowadzenia kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. Podpiszemy umowę na 800 tys. złotych – mówiła podczas konferencji 21 lutego 2023 r. Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. Dodała, że na uczelni widać już pierwsze efekty kształcenia: – Mamy wyniki i to bardzo dobre, mamy pierwszych absolwentów.

W Gorzowie zaczynano od zera, ale z pomocą samorządu

Inicjatywa uruchomienia kierunku pielęgniarstwo pojawiła się w Gorzowie cztery lata temu. – Trzy lata temu rozpoczęliśmy kształcenie, w bieżącym roku akademickim nasze mury uczelni opuszczą pierwsze absolwentki. Będzie to grupa ok. 40 wykwalifikowanych pielęgniarek – wyjaśniała prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża. Ponadto od dwóch lat na uczelni funkcjonuje kierunek ratownictwo medyczne, a w planach jest uruchomienie medycyny laboratoryjnej.

- Te kierunki medyczne niestety są bardzo kosztochłonne, wymagają ogromnych nakładów – zauważa rektor. – Zaczynaliśmy od zera, nie mając nawet ani jednego łóżka do ćwiczeń. Pierwszą dotację, którą otrzymaliśmy, przeznaczyliśmy w pełni na wyposażenie. Kolejne transze pomocy przeznaczone są na płace i na doraźne zakupy. Gdyby nie pomoc władz województwa, urzędu marszałkowskiego, samorządu województwa, byłoby nam bardzo trudno. Na dziś mamy w pełni wyposażone sale ćwiczeniowe, korzystamy z sal w szpitalu wojewódzkim, też przy życzliwości władz województwa i zarządu szpitala – mówiła prof. Skorupska-Raczyńska.

Jednocześnie uczelnia nie ustaje w dalszym rozwoju: – Staramy się o fundusze na centrum symulacji medycznych. W rozpoczętym projekcie mamy budynek w technologii modułowej pod kierunki medyczne, który wspomoże naszą bazę już od następnego roku akademickiego – dodała rektor.

– Jestem bardzo wdzięczna pani marszałek za zaangażowanie w nasze sprawy. Każda pomoc, jaką otrzymujemy, jest w obecnych czasach bezcenna. A naszym zadaniem jest kształcić kadry, które wspomagają społeczeństwo na każdym kroku na potrzeby naszego regionu i nie tylko. Zatem myślę, że doskonale się tutaj uzupełniamy – podsumowała prof. Skorupska-Raczyńska.

Ogółem na trzech rocznikach pielęgniarstwa w Gorzowie studiuje 120 osób, na ratownictwie medycznym – ponad 70.

Studenci też otrzymują wojewódzką pomoc

Lubuski samorząd nie zapomina też o studentach kierunków medycznych.

– Utworzyliśmy specjalny fundusz stypendialny nie tylko dla studentów kierunku lekarskiego, ale również dla pielęgniarek. Do tej pory podpisaliśmy 122 umowy stypendialne na łączną kwotę 1 mln 317 tys. 600 złotych. Dzięki temu zatrzymujemy absolwentów w naszym regionie. Wszyscy wiemy, jaki duży jest deficyt w zawodach medycznych. Jest duże zainteresowanie, studenci podpisują umowy, w których zobowiązują się do pracy na terenie województwa lubuskiego – podkreśla marszałek. – Współpraca między akademią a szpitalem w Gorzowie jest dobra, ponieważ w szpitalu odbywają się praktyki i staże – dodała Elżbieta Anna Polak.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego | Aleksandra Pietruszewska
Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: