Klinika "Budzik" dla dorosłych w Warszawie już otwarta

27 lutego w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie Kliniki "Budzik" dla dorosłych. Placówka powstała z inicjatywy Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?” i znajduje się obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Budowę Kliniki objęła honorowym patronatem Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Inwestycja sfinansowana została zarówno ze środków własnych Fundacji „Akogo?” jak i ze środków publicznych. Ogromne wsparcie dla budowy „Budzika” to dotacje z Funduszu Sprawiedliwości i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przedsięwzięcie wsparła też Fundacja Orlen, Fundacja PKO Banku Polskiego i firmy wyposażające w rzeczy niezbędne do funkcjonowania kliniki.

– Walka, jaką toczy Pani Ewa Błaszczyk i jej fundacja „Akogo”, jest walką zwycięską. Już ponad 100 osób obudziło się w klinice „Budzik”. To dla nas wszystkich przykład determinacji i nadziei – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas uroczystego otwarcia kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie. Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, przeznaczył na ten cel 44 mln zł.

- Życie to najwspanialszy dar, o który powinniśmy się troszczyć. W szczególności o osoby słabe czy pokrzywdzone. Życzę, by te cuda, jakich doświadczamy, widząc osoby wybudzone ze śpiączki, nadal się w „Budziku” zdarzały – dodał Marcin Romanowski.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, która objęła honorowym patronatem budowę kliniki dziękowała Ewie Błaszczyk za jej niezwykłą umiejętność łączenia wokół spraw ważnych ludzi z różnych środowisk. – Łączy nas we wspólnotę empatii i solidarności z pacjentami w śpiączce. Nie pytajmy, komu dzwoni „Budzik”, bo dzwoni on nam wszystkim – stwierdziła.

Sama Ewa Błaszczyk przypomniała, że niejako spiritus movens całego przedsięwzięcia był wypadek jej córki Oli, która przed laty, w wieku 6 lat, łykając tabletkę, zapadła w śpiączkę. - Wówczas nie było odpowiednich usług w Polsce. A dziś już są, w koszyku świadczeń gwarantowanych – podkreśliła.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wręczył prezes Ewie Błaszczyk medal pamiątkowy Pro Masovia za specjalne zasługi dla regionu.

W uroczystości – obok przedstawicieli władz samorządowych, dyrekcji i pracowników szpitala i pracowników fundacji „Akogo” – udział wzięły dzieci wybudzone w dziecięcej klinice, która przyjmuje pacjentów już od 2013 roku i rodziny wybudzonych.

„Budzik” dla dorosłych stanął obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Trzypiętowy budynek o powierzchni 3800 m kw. będzie ważnym miejscem na medycznej mapie stolicy, regionu i całego kraju. Dorośli pacjenci w stanie śpiączki będą tu hospitalizowani, leczeni i rehabilitowani. W klinice wykonywane będą pionierskie zabiegi medyczne. Pacjenci zostaną poddani krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnej.

Klinika zakupiła m.in. nowoczesny system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Pomocny będzie sprzęt multimedialny i sensoryczny. Przyjęcie pierwszych pacjentów planowane jest już w marcu br. Pobyt w „Budziku” będzie dla nich bezpłatny.

Jest już 50-osobowy zespół specjalistów, który podejmie pracę w nowej klinice. Oprócz tego znajdą się tu opiekunowie osób dorosłych.


Źródło: Fundacja „Akogo?” | Ministerstwo Sprawiedliwości

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia od dnia 15 listopada do dnia 15 grudnia można składać wnioski na jesienne postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzane w terminie od dnia 16 grudnia do dnia 15 stycznia w dziedzinie szkolenia specjalizacyjnego „chirurgiczna asysta lekarza” - poinformował wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: