Klinika "Budzik" dla dorosłych w Warszawie już otwarta

27 lutego w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie Kliniki "Budzik" dla dorosłych. Placówka powstała z inicjatywy Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?” i znajduje się obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Budowę Kliniki objęła honorowym patronatem Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Inwestycja sfinansowana została zarówno ze środków własnych Fundacji „Akogo?” jak i ze środków publicznych. Ogromne wsparcie dla budowy „Budzika” to dotacje z Funduszu Sprawiedliwości i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przedsięwzięcie wsparła też Fundacja Orlen, Fundacja PKO Banku Polskiego i firmy wyposażające w rzeczy niezbędne do funkcjonowania kliniki.

– Walka, jaką toczy Pani Ewa Błaszczyk i jej fundacja „Akogo”, jest walką zwycięską. Już ponad 100 osób obudziło się w klinice „Budzik”. To dla nas wszystkich przykład determinacji i nadziei – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas uroczystego otwarcia kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie. Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, przeznaczył na ten cel 44 mln zł.

- Życie to najwspanialszy dar, o który powinniśmy się troszczyć. W szczególności o osoby słabe czy pokrzywdzone. Życzę, by te cuda, jakich doświadczamy, widząc osoby wybudzone ze śpiączki, nadal się w „Budziku” zdarzały – dodał Marcin Romanowski.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, która objęła honorowym patronatem budowę kliniki dziękowała Ewie Błaszczyk za jej niezwykłą umiejętność łączenia wokół spraw ważnych ludzi z różnych środowisk. – Łączy nas we wspólnotę empatii i solidarności z pacjentami w śpiączce. Nie pytajmy, komu dzwoni „Budzik”, bo dzwoni on nam wszystkim – stwierdziła.

Sama Ewa Błaszczyk przypomniała, że niejako spiritus movens całego przedsięwzięcia był wypadek jej córki Oli, która przed laty, w wieku 6 lat, łykając tabletkę, zapadła w śpiączkę. - Wówczas nie było odpowiednich usług w Polsce. A dziś już są, w koszyku świadczeń gwarantowanych – podkreśliła.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wręczył prezes Ewie Błaszczyk medal pamiątkowy Pro Masovia za specjalne zasługi dla regionu.

W uroczystości – obok przedstawicieli władz samorządowych, dyrekcji i pracowników szpitala i pracowników fundacji „Akogo” – udział wzięły dzieci wybudzone w dziecięcej klinice, która przyjmuje pacjentów już od 2013 roku i rodziny wybudzonych.

„Budzik” dla dorosłych stanął obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Trzypiętowy budynek o powierzchni 3800 m kw. będzie ważnym miejscem na medycznej mapie stolicy, regionu i całego kraju. Dorośli pacjenci w stanie śpiączki będą tu hospitalizowani, leczeni i rehabilitowani. W klinice wykonywane będą pionierskie zabiegi medyczne. Pacjenci zostaną poddani krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnej.

Klinika zakupiła m.in. nowoczesny system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Pomocny będzie sprzęt multimedialny i sensoryczny. Przyjęcie pierwszych pacjentów planowane jest już w marcu br. Pobyt w „Budziku” będzie dla nich bezpłatny.

Jest już 50-osobowy zespół specjalistów, który podejmie pracę w nowej klinice. Oprócz tego znajdą się tu opiekunowie osób dorosłych.


Źródło: Fundacja „Akogo?” | Ministerstwo Sprawiedliwości
Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: