65 lat Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie odbyła się Jubileuszowa Konferencja pt. Kluczowa rola pielęgniarki w zespole zabiegowym. Wydarzenie zorganizowano z okazji 65-lecia Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego - poinformował Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Swoją obecnością zaszczycili m.in. Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, władze Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na czele z JM Rektorem prof. Wojciechem Załuska, Dyrektor SPSK4 w Lublinie dr Radosław Starownik, konsultanci wojewódzcy z dziedzin pielęgniarstwa oraz innych dziedzin, Przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych dr Andrzej Tytuła, Przewodnicząca Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Położnych w Lublinie mgr Dorota Flis, nestorki lubelskiego pielęgniarstwa, Naczelne Pielęgniarki lubelskich szpitali oraz przedstawiciele Rady Społecznej SPSK4.

Otwarcia Konferencji dokonała Przewodnicząca Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Lublinie mgr Dorota Flis, przedstawiając krótki rys historyczny Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa oraz współczesne kierunki rozwoju pielęgniarstwa. Dyrektor Naczelny SPSK4 w Lublinie swoje wystąpienie rozpoczął od wspomnienia bł. Hanny Chrzanowskiej, ukazując jej zasługi dla polskiego pielęgniarstwa przede wszystkim w kwestii etycznego postępowania oraz wzorca osobowego dla wszystkich współczesnych pielęgniarek i pielęgniarzy. Cytując Florencję Nightingale zaznaczył, że „pielęgniarką może być tylko dobry człowiek, pełen empatii oraz troskliwości”.

Z okazji Jubileuszu 65-lecia Przewodnicząca Zarządu Oddziału PTP w Lublinie wręczyła pamiątkowe dyplomy oraz medale dla osób wspierających PTP, jego sympatyków oraz działających na rzecz promocji organizacji. W sposób szczególny odznaczono następujące osoby: mgr Danutę Cybulak, dr Andrzeja Tytułę, mgr Michalinę Cuber, mgr Barbarę Jagiełło, dr Dorotę Kulinę, mgr Ewę Kasprzak-Czerwieniec, dr Elżbietę Przychodzką, Aleksandrę Pydyś, mgr Teresę Samoszuk, mgr Elżbietę Błędowską, mgr Sylwię Boczkowską, mgr Zofię Kiełbik oraz dr hab. Beatę Dobrowolską.

Następnie odbyły się wystąpienia zaproszonych gości – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski wspomniał o znaczącej ewolucji roli pielęgniarki w ostatnich latach, wysokim poziomie naukowym, zawodowym, osobistym, nawiązał do owocnej współpracy między województwem lubelskim a Uniwersytetem Medycznym oraz Szpitalami Klinicznymi oraz przekazał gratulacje z okazji Jubileuszu. Dr Andrzej Tytuła – Przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Lublinie – wskazał na znaczącą rolę SPSK4 w rozwijaniu zalążków PTP w województwie lubelskim, podkreślił rolę lidera w pielęgniarstwie oraz mężczyzn w zawodzie. Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. Mariusz Wysokiński podkreślił, że kultywując tradycję zawodu nie można przestać patrzeć w przyszłość. Pielęgniarstwo lubelskie ma szansę na to, by mieć znaczący głos w świecie, wprowadzać zmiany konkretne, by pielęgniarstwo nie stało się tłem dla innych zawodów medycznych. Przewodnicząca ZZPiP okręgu lubelskiego mgr Bernarda Machniak – pogratulowała PTP znaczącego wpływu za wkład w rozwój polskiego pielęgniarstwa zawodowego, wspominając o tym, że wspólnym mianownikiem obu organizacji jest pielęgniarka oraz godność zawodu. Jako ostatnia wystąpiła dr Marianna Charzyńska-Gula, opowiadając o swoim doświadczeniu współpracy z pielęgniarkami i położnymi z Ukrainy i zachęcając do różnych form wsparcia na rzecz rodzących kobiet będących w trudnych warunkach na terenie Ukrainy.

Uczestnicy konferencji mieli również okazję wysłuchać inspirujących wykładów przygotowanych przez praktyków, ukazujących rolę pielęgniarki w zespole zabiegowym na przykładzie wybranych specjalności.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. W gronie uczestników konferencji byli przedstawiciele większości zawodów medycznych.

Organizatorem wydarzenia, które odbyło się 23 lutego był Zarząd Oddziału PTP w Lublinie oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie.


Źródło: Uniwersytet Medyczny w Lublinie | Michał Machul

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia od dnia 15 listopada do dnia 15 grudnia można składać wnioski na jesienne postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzane w terminie od dnia 16 grudnia do dnia 15 stycznia w dziedzinie szkolenia specjalizacyjnego „chirurgiczna asysta lekarza” - poinformował wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: