Uwaga na fałszywe maile od NFZ

Na adresy e-mail osób i instytucji powiązanych z ochroną zdrowia wysyłane są fałszywe e-maile, które informują o rzekomym wycieku danych z NFZ. Fundusz przestrzega przed klikaniem w link podany w mailu. To próba zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem.

„Odebraliśmy niepokojące sygnały o fałszywych mailach, które informują o rzekomym wycieku danych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Informacje zawarte w tych wiadomościach są nieprawdziwe. Nie doszło do żadnego wycieku danych. NFZ nie jest też nadawcą maili” - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Funduszu.

Treść fałszywego maila (pisownia oryginalna):

„Informujemy z żalem, w dniu dzisiejszym doszło do wycieku informacji dotyczących podmiotami współpracującymi z NFZ. Aby zweryfikować, czy Państwa firma znajduje się na liście, zachęcamy do zapoznania się z dołączonym spisem. W przypadku, Państwo znajdujecie się na liście, zalecamy zmianę Państwa hasła.”

NFZ dementuje: nie doszło do wycieku danych

NFZ przestrzega przed klikaniem w link podany w e-mailu, ponieważ może to doprowadzić do ściągnięcia i uruchomienia złośliwego oprogramowania (w postaci dodatku do Excela). Grozi to zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem i utratą dostępu do swoich danych.

Dostałeś podejrzany e-mail z NFZ? Co teraz?

Jeśli otrzymałeś wiadomość wysłaną rzekomo przez Narodowy Fundusz Zdrowia:

  • nie klikaj w link podany w wiadomości
  • skontaktuj się pilnie z najbliższym oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło: NFZ

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: