Wymagania stawiane płynom infuzyjnym


Wymagania stawiane płynom infuzyjnym


Płyny infuzyjne są to jałowe, wodne roztwory lub emulsje typu o/w zawierające jedną lub kilka substancji leczniczych, których podanie następuje przez wlew kroplowy.

Ze względu na dużą ilość płynu podawaną bezpośrednio do krwioobiegu płynom infuzyjnym stawia się następujące wymagania:

  • jałowość
  • apirogenność
  • roztwory muszą być wolne od zanieczyszczeń nierozpuszczalnych
  • izohydryczność – stężenie jonów wodorowych powinno odpowiadać fizjologicznym wartościom osocza krwi. Ze względu na pojemność buforową krwi tolerowane są pewne odstępstwa, należy jednak pamiętać, że pH krwi spoza granic 6,8–7,8 może zagrażać życiu.
  • izojoniczność – zawartość jonów w roztworze powinna być zgodna z wartościami fizjologicznymi płynu zewnątrzkomórkowego. W niektórych przypadkach płyn podawany na drodze wlewu kroplowego powinien uwzględniać zaburzenia elektrolitowe chorego.
  • izoosmotyczność – ciśnienie osmotyczne surowicy krwi wynosi około 300 mOsm/l. Podobne wartości muszą osiągać płyny do wlewów kroplowych. W stanach chorobowych mogą być stosowane roztwory hipo- lub hiperosmotyczne.

Podawanie płynów infuzyjnych
Płyny infuzyjne można podawać dożylnie, dotętniczo oraz podskórnie. Najczęstszą drogą podania jest wlew dożylny do żyły łokciowej. Szybkość podania zależy od stężenia substancji czynnej, lepkości roztworu, ciśnienia osmotycznego i pH. Podawanie dotętnicze wymaga zastosowania wyższego ciśnienia (3-16 kPa). W ten sposób podaje się krew, preparaty krwiozastępcze, osocze. Podawanie podskórne stosowane jest bardzo rzadko. Techniki tej używa się w przypadku dzieci i osób w podeszłym wieku, u których dostępność żył jest utrudniona lub nastąpił skurcz naczyń obwodowych. Wlew podskórny należy przeprowadzać bardzo wolno z zachowaniem ostrożności, by nie doszło do miejscowego zakażenia. Jednorazowo w ten sposób można podać do 1200 ml roztworu. Do podawania płynów służą jednorazowe, apirogenne i jałowe zestawy wykonane z tworzywa sztucznego. W ich skład wchodzi komora kroplowa, często wyposażona w sączek, zacisk umożliwiający regulację szybkości wlewu, przewód napowietrzający, połączenia wężowe i igły. W niektórych przypadkach używa się pomp infuzyjnych. Urządzenia te potrafią z dużą precyzją podawać zaprogramowaną ilość leku w określonym czasie.

Pojemniki
Stosuje się grubościenne, szklane butelki o pojemności 100, 250, 500 i 1000 ml posiadające skalę na bocznej ścianie za pomocą, której można odczytać objętość płynu zarówno kiedy butelka znajduje się w pozycji stojącej jak i odwróconej. Do zamknięcia służą gumowe korki zabezpieczone metalową nakrętką. Coraz częściej stosuje się pojemniki z tworzywa sztucznego w kształcie butelek i woreczków. Wyjałowienie pojemników infuzyjnych następuje w autoklawie lub suszarce powietrznej. Gumowe zatyczki po dokładnym mechanicznym oczyszczeniu można wyjaławiać w autoklawie. Metalowe zakrętki sterylizuje się w suszarce powietrznej.

Oznakowanie pojemników z roztworami

Na etykiecie powinny się znajdować:

  • nazwa roztworu
  • skład w gramach na litr roztworu
  • objętość roztworu w pojemniku
  • wartość ciśnienia osmotycznego wyrażona w miliosmolach (mOsm/l)
  • data sporządzenia
  • termin ważności
  • nazwa producenta.

W przypadku roztworów elektrolitowych na etykiecie koniecznie musi być podane stężenie poszczególnych jonów w milimolach (mmol/l). Stężenie roztworów nieelektrolitowych wyraża się procentowo lub podając ilość gram substancji przypadającej na litr płynu. Roztwory do żywienia pozajelitowego muszą posiadać informację o wartości energetycznej wyrażonej w kilodżulach. Etykieta może również zawierać takie informacje jak pH roztworu, ostrzeżenia o zmianach właściwości fizykochemicznych płynu w trakcie jego przechowywania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: