MZ o warunkach studiów dla pielęgniarek i położnych, które uzyskały kwalifikacje poza UE

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów dla pielęgniarek i położnych, które uzyskały kwalifikacje zawodowe poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.

Przedmiotem projektu rozporządzenia jest określenie szczegółowych warunków prowadzenia studiów dla pielęgniarek lub położnych, które uzyskały kwalifikacje zawodowe poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej i posiadają zgodę ministra właściwego do spraw zdrowia, o której mowa w art. 35a ust. 1 ustawy, na wykonywanie zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 35a ustawy, Minister Zdrowia wydaje zgodę na wykonywanie zawodu pielęgniarki lub położnej w drodze decyzji administracyjnej na określony zakres czynności zawodowych, okres i miejsce zatrudnienia w podmiocie wykonującym działalność leczniczą lub warunkowe wykonywanie zawodu. Pielęgniarki i położne, które uzyskały przedmiotową zgodę, zwracają się do właściwej okręgowej rady pielęgniarek i położnych o wydanie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej. Okręgowe rady pielęgniarek i położnych wydają prawo wykonywania zawodu na okres nie dłuższy niż 5 lat. Po upływie tego okresu nie będzie możliwe dalsze wykonywanie zawodu. W celu kontynuacji zatrudnienia w zawodzie, niezbędne jest stworzenie tym pielęgniarkom i położnym możliwości uzupełnienia wykształcenia zawodowego do poziomu licencjata pielęgniarstwa lub licencjata położnictwa.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, liczba pielęgniarek i położnych, które uzyskały kwalifikacje zawodowe poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej i posiadają zgodę Ministra Zdrowia, na wykonywanie zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wynosi 2463 (stan na dzień 18 marca 2024 r.). Liczba ta stopniowo zwiększa się, w miarę rozpatrywania przez Ministra Zdrowia wniosków złożonych przez zainteresowane osoby. Mając na uwadze liczbę złożonych wniosków oraz ograniczony, na podstawie odrębnych przepisów (art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2024 r. poz. 167, z późn. zm.)), okres w którym mogą być składane wnioski w tzw. uproszczonej procedurze przez pielęgniarki i położne – obywateli Ukrainy, szacuje się, że liczba osób uprawnionych do podjęcia studiów, o których mowa w § 1 przedmiotowego rozporządzenia, wyniesienie ok 3500 osób.

Rozporządzenie określa m.in. sposób rekrutacji, czas trwania studiów, liczbę godzin zajęć, w tym praktyk zawodowych, minimalną liczbę godzin zajęć zorganizowanych oraz liczbę godzin kształcenia zajęć praktycznych i praktyk zawodowych na kierunku pielęgniarstwo i kierunku położnictwo oraz szczegółowe efekty uczenia się dotyczące kierunku pielęgniarstwo i kierunku położnictwo.

ZOBACZ: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów dla pielęgniarek i położnych, które uzyskały kwalifikacje zawodowe poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: