Opieka laktacyjna w Polsce. RPO pisze do MZ w sprawie petycji organizacji pozarządowych

Rzecznik Praw Obywatelskich podczas spotkania z przedstawicielkami Stowarzyszenia Małyssak oraz „Koalicji na rzecz zmian w opiece laktacyjnej w Polsce” uzyskał niepokojące sygnały dotyczące opieki laktacyjnej oraz naruszania praw kobiet i dzieci w tym zakresie - poinformowało Biuro RPO.

Rzecznikowi przekazano petycję członków Koalicji skierowaną do Ministerstwa Zdrowia w sprawie zmian prawnych i podjęcia działań mających na celu poprawę opieki laktacyjnej w Polsce. W tej petycji zostało wskazanych 28 działań, które powinny zostać podjęte, aby kobiety nie musiały rezygnować przedwcześnie z karmienia piersią w wyniku przeszkód zauważonych w większości w „Raporcie z monitoringu opieki laktacyjnej w Polsce za lata 2018-2022”, który powstał w ramach projektu „Karmienie mlekiem mamy prawem mamy i dziecka” realizowanego przez Stowarzyszenie Małyssak w latach 2022-2023. Raport ten oraz kwestie związane z opieką laktacyjną były jednym z tematów omówionych podczas ostatniego posiedzenia Komisji Ekspertów ds. Zdrowia.

W związku z tym dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski prosi dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Joannę Głażewską o informacje o sposobie rozpoznania tej petycji.


Źródło: Biuro RPO
Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: