Masło orzechowe w niemowlęctwie ochroni przed alergią na orzeszki

Brytyjscy naukowcy dostarczyli dowodów na to, że karmienie dzieci masłem orzechowym w okresie niemowlęcym i wczesnym dzieciństwie może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii na orzeszki ziemne nawet po latach.

Z badania opublikowanego w czasopiśmie NEJM Evidence wynika, że bardzo wczesne - już w wieku około 4 miesięcy - podanie dziecku orzeszków ziemnych (na przykład w postaci miękkiego puree) daje dobre efekty w porównaniu z unikaniem orzeszków ziemnych. Zdaniem naukowców jeśli dziecko będzie je regularnie spożywało do około 5. roku życia ryzyko występowania alergii na orzeszki zmniejsza się o 71 proc.

U większości dzieci alergia na orzeszki ziemne rozwija się bardzo wcześnie, między 6. a 12. miesiącem życia, więc aby jej zapobiec trzeba działać, zanim się rozwinie.

„To zjawisko biologiczne opiera się na zasadzie immunologicznej zwanej indukcją tolerancji doustnej. Od wielu dziesięcioleci wiemy, że u młodych myszy i innych zwierząt doświadczalnych karmionych pokarmami takimi jak jaja, mleko czy orzeszki ziemne nie może później rozwinąć się alergia" – komentuje autor badania, alergolog dziecięcy prof. Gideon Lack z King's College w Londynie.

W 2000 roku Amerykańska Akademia Pediatrii zalecała opóźnienie wprowadzenia orzeszków ziemnych do 3. roku życia, ale w 2008 roku zniosła to zalecenie. W 2019 r. AAP zaktualizowała swoje wytyczne, stwierdzając, że opóźnienie wprowadzenia żywności alergizującej nie zapobiega chorobom oraz że „obecnie istnieją dowody na to, że wczesne wprowadzenie orzeszków ziemnych może zapobiec alergii na orzeszki ziemne”. Tegoroczne badania potwierdziły te obserwacje.

- Obecnie nie ma dowodów wskazujących na zasadność opóźniania prowadzenia do diety dziecka niewielkich ilości produktów o wyższym potencjale alergizującym: białka mleka krowiego, orzeszków ziemnych, jaj, soi, owoców morza. Co więcej, tak jak w tym przypadku, tak również w przypadku np. jaj istnieją dowody, że wczesne wprowadzanie tych produktów zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii w wieku późniejszym - potwierdza dr Michał Brzeziński z Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zdaniem alergologa to bardzo dobra informacja zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, bowiem może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, obniżyć kłopotliwość przygotowywania produktów, ułatwić wprowadzanie produktów oraz - co ważne - zapobiegać niedoborom żywieniowym.

 
Źródła:
https://evidence.nejm.org/doi/full/10.1056/EVIDoa2300311
www.zdrowie.pap.pl | Monika Grzegorowska
Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: