Prezydium NRPiP sprzeciwia się negatywnej ocenie specjalistycznej porady laktacyjnej przez AOTMiT

Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wyraziło stanowczy sprzeciw wobec negatywnej oceny specjalistycznej porady laktacyjnej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Samorząd pielęgniarek i położnych podkreśla, że do głównych obowiązków położnej należy opieka nad kobietami w ciąży oraz pomoc „świeżo upieczonym” rodzicom w opiece nad noworodkiem. Jedną z najważniejszych kwestii jest wsparcie kobiet w zakresie laktacji. Wbrew nazwie „karmienie piersią” nie jest czynnością intuicyjną i stanowi wyzwanie, zarówno dla nowonarodzonej dziecka jak i mamy. Laktacja to nie tylko karmienie piersią w sposób, o którym myśli stereotypowo większość osób. To również karmienie piersią „inaczej”, tzn. w sytuacji, kiedy mama odciąga pokarm laktatorem i podaje je dziecku w butelce lub karmi z wykorzystaniem drenu.

NIPiP wskazuje, że to właśnie kwestie używania laktatora powinny stanowić ważny element porady laktacyjnej. Praca z laktatorem to specjalistyczna i obszerna przestrzeń do edukacji, instruktażu, informowania i wsparcia w zakresie wyboru sprzętu i procedur, użytkowania, dekontaminacji i przechowywania pokarmu.

Laktacja i problemy z niej wynikające często mają podłoże psychologiczne i wynikają ze strachu kobiet i braku specjalistycznej wiedzy. Stosunkowo najłatwiej wyeliminować problemy wynikające z ograniczeń fizycznych. Profesjonalne wsparcie w laktacji to także zalecenia dotyczące przyjmowania leków, interakcji w czasie karmienia i laktacji.

Pielęgniarki i położna tłumaczą, że wg badań naukowych nieudana laktacja może zwiększać ryzyko depresji poporodowej i wpłynąć na dobrostan mamy, a w konsekwencji dziecka. Brak dostępu do systemowego rozwiązania skazuje kobiety na kosztowną opiekę prywatną. To powód dla jakiego wiele kobiet rezygnuje z karmienia piersią. Warto pamiętać, że mleko matki jest kluczowe dla zdrowia jelit i ogólnego rozwoju odporności dziecka.

NIPiP zaznacza, że porada laktacyjna to wsparcie, którego oczekują młode kobiety. Spadek dzietności, a także spadek liczby kobiet karmiących piersią wynika z braku właściwego wsparcia matek. Porada laktacyjna to także istotne narzędzie realizacji zadania położnych, jakim jest pomoc matkom, zwłaszcza pierwszego dziecka, w opiece nad noworodkiem.

„Mamy nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia nie zostanie głuche na powyższe argumenty i zauważy olbrzymią potrzebę wprowadzenia świadczenia gwarantowanego w postaci porady laktacyjnej realizowanej przez położne” - czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych NIPiP.

ZOBACZ: Stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: