Minister zdrowia skierował do konsultacji publicznych projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Zapisano w nim m.in. wymogi kwalifikacyjne dla pielęgniarki i położnej POZ.
Zdaniem resortu zdrowia, celem projektowanej ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej jest:
- zdefiniowanie roli i miejsca POZ w systemie ochrony zdrowia,
- poprawa organizacji i funkcjonowania POZ,
- zwiększenie efektywności i skoordynowanie działań POZ z innymi elementami systemu,
- zwiększenie roli profilaktyki i edukacji zdrowotnej,
- stworzenie mechanizmu finansowego motywowania świadczeniodawców do podnoszenia jakości udzielanych świadczeń.
Według projektu ustawym, docelowo pielęgniarką POZ będzie mogła być osoba, która ukończyła lub odbywa szkolenia specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, internistycznego lub opieki długoterminowej lub posiada tytuł zawodowego magistra.
Jednocześnie z uwagi na niedobór kadry pielęgniarskiej posiadającej specjalizację w ww. dziedzinach pielęgniarstwa przyjęto, iż pielęgniarką POZ jest również pielęgniarka udzielająca w dniu wejścia w życie ustawy świadczeń zdrowotnych w podstawowej opiece zdrowotnej, która:
1. Ukończyła szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa: pediatrycznego, środowiskowego, środowiskowo-rodzinnego, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, w ochronie zdrowia pracujących, środowiska nauczania i wychowania, zachowawczego, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej;
2. Ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa: rodzinnego, pediatrycznego, środowiskowego, środowiskowo-rodzinnego, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, w ochronie zdrowia pracujących, środowiska nauczania i wychowania, zachowawczego, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej;
3. Odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa: pediatrycznego, środowiska nauczania i wychowania, zachowawczego, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej;
4. Odbywa kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa: pediatrycznego, środowiska nauczania i wychowania, zachowawczego, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.
Dla położnej podstawowej opieki zdrowotnej (położna POZ), określono kwalifikacje:
1. Posiadanie tytułu specjalisty lub odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego;
2. Ukończenie lub odbywanie kurs specjalizacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego;
3. Posiadanie tytułu zawodowego magistra położnictwa.
Jednocześnie z uwagi na niedobór kadry posiadającej specjalizację w ww. dziedzinach pielęgniarstwa przyjęto, iż położną POZ jest również położna udzielająca w dniu wejścia w życie ustawy świadczeń zdrowotnych w podstawowej opieki zdrowotnej, która:
1. Posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa: środowiskowego, środowisko-rodzinnego oraz promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, albo
2. Ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa: środowiskowego, środowisko-rodzinnego oraz promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.
W projekcie ustawy przyjęto, iż koordynatorem pacjenta w całym systemie ochrony zdrowia jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz POZ), którego podstawowym zadaniem, jako przewodnika pacjenta po systemie, we współpracy z pielęgniarką POZ i położną POZ, jest zapewnienie pacjentowi ciągłości i kompleksowości opieki. Zasady dotyczące prawa wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej pozostawiono bez zmian w stosunku do obowiązujących regulacji w tym zakresie. Oświadczenia woli pacjentów o wyborze świadczeniodawcy, lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ, złożone przed dniem wejścia w życie ustawy, zachowują ważność.
Projekt ustawy przewiduje także wprowadzenie – od 1 lipca 2019 r. – modelu opieki zintegrowanej. Będzie to szerszy katalog badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych zapewniony w ramach POZ. Ten model opieki będzie skierowany do pacjentów z wybranymi chorobami przewlekłymi.
Więcej o projekcie: legislacja.rcl.gov.pl
Komentarze 0
Sortuj komentarze: