Pielęgniarki i położne piszą do prezydenta

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zwrócił się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych pracowników ochrony zdrowia.

"Zwracamy się z prośbą o wykorzystanie przez Pana Prezydenta własnych uprawnień związanych z trwającym obecnie procesem legislacji lub podjęcie niezwłocznej inicjatywy ustawodawczej w celu przynajmniej eliminacji rażącego pokrzywdzenia jakie zostało zawarte w zapisach tej ustawy dotyczących grupy zawodowej pielęgniarek i położnych" - czytamy w piśmie OZZPiP skierowanym do Andrzeja Dudy.

Podobnie jak w poprzednim liście do marszałka senatu, OZZPiP zwraca uwagę, że podstawą do wyliczenia poziomu najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne ma być tabela zawarta w załączniku do ustawy określająca tzw. „Współczynniki pracy”.

Grupa zawodowa pielęgniarek i położnych została podzielona na trzy grupy tj.:

Poz. 7 – pielęgniarka lub położna z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, ze specjalizacją – proponowany współczynnik pracy 1,05

Poz. 8 – pielęgniarka albo położna ze specjalizacją – proponowany współczynnik pracy 0,73

Poz. 9 – pielęgniarka albo położna bez specjalizacji – proponowany współczynnik pracy 0,64

W ocenie OZZPiP poz. 7 zapisu projektu ustawy może być zaakceptowana bez zmian. Bezwzględnie konieczna jest natomiast poprawka w zakresie poz. 8 i 9 projektu.

OZZPiP proponuje wykreślić z załącznika dotychczasowe poz. 8 i 9, a w to miejsce wstawić następujące zapisy:

Poz. 8 – pielęgniarka lub położna z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo; pielęgniarka albo położna ze specjalizacją – proponowany współczynnik pracy 1,00

Poz. 9 – pielęgniarka albo położna bez specjalizacji – proponowany współczynnik pracy 0,73

Zdaniem OZZPiP, zmiana opisu grupy zawodowej w poz. 8 jest konieczna ponieważ należy zrównać ze sobą dwa przypadki posiadanych kwalifikacji tj. wynagradzać na równym poziomie pielęgniarki i położne z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo (od 2000r. kształcenie pielęgniarek i położnych na poziomie studiów wyższych jest standardem) z pielęgniarkami i położnymi posiadającymi specjalizację i zarazem wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu zawodu, ale z uwagi na kształcenie przed 2000r. nie posiadającymi wykształcenia wyższego magisterskiego na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo. Dodatkowo współczynnik pracy winien być dla poz. 8 podniesiony z 0,73 na co najmniej 1,00.

Związek wyjaśnia, że w poz. 9 nie potrzeba dokonywania zmiany opisu grupy zawodowej, ale konieczne jest podniesienie współczynnika pracy z obecnie proponowanego 0,64 na co najmniej 0,73.

Zdaniem OZZPiP, utrzymanie wersji projektu ustawy bez zmian, kompletnie nie da żadnych pozytywnych skutków dla uatrakcyjnienia wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce.

Pełną treść listu OZZPiP do Prezydenta RP można znaleźć tutaj.

Źródło: OZZPiP

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: