Porozumienie Zawodów Medycznych rozszerza strajk rezydentów

W poniedziałek Porozumienie Zawodów Medycznych przekształciło protest głodowy rezydentów w protest głodowy zawodów medycznych. „Protest rozszerza się od dnia dzisiejszego na cały kraj" - poinformował w poniedziałek Komitet Protestacyjny PZM.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński oświadczył w poniedziałek, że co najmniej w trzech miastach ruszą kolejne protesty głodowe.

- Napływają do nas prośby od kolegów z całego kraju, którzy chcą wesprzeć protest głodowy lokalnymi protestami głodowymi. Wspólnie wczoraj postanowiliśmy, że nie będziemy hamować tych kolejnych protestów i prawdopodobnie protest w formie głodówki rozleje się na cały kraj - powiedział Biliński.

Protest głodowy trwa od 2 października w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Jak informowali jego organizatorzy, jest on "konsekwencją braku pozytywnej reakcji rządzących na wszystkie inne, wcześniejsze i bardziej łagodne formy zwrócenia uwagi pracowników medycznych na problemy ochrony zdrowia i potrzeby głębokich reform systemu ochrony zdrowia".

Porozumienie Rezydentów OZZL domaga się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego nie niższego niż 6,8 PKB w przeciągu trzech lat, likwidacji kolejek, rozwiązania problemu braku personelu medycznego, likwidacji biurokracji w ochronie zdrowia oraz poprawy warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia.

W sobotę przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbyła się pikieta, w której wzięli udział lekarze i przedstawiciele innych zawodów medycznych. Manifestowano także w innych miastach, m.in. Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu.

W celu zażegnania konfliktu minister Konstanty Radziwiłł podpisał wczoraj zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania. Na jego czele ma stanąć wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 20 października w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.

Do udziału w pracach zespołu zaproszono m.in. przedstawicieli: Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Porozumienia Rezydentów OZZL, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Forum Związków Zawodowych, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, organizacji pacjentów działających w ramach inicjatyw: Dialog dla Zdrowia, Obywatele dla Zdrowia i Razem dla Zdrowia.

Powołany zespół może nie przynieść jednak oczekiwanych rezultatów. Lekarze rezydenci już zapowiedzieli, że nie przystąpią do jego prac. W przestrzeni publicznej pojawiają się również negatywne głosy na ten temat przedstawicieli innych zawodów medycznych.

– Minister Radziwiłł zaprosił nas do zespołu, który tak naprawdę ma spacyfikować postulaty zawodów medycznych – napisała na twitterze Dorota Gardias ze związku pielęgniarek.

 

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: