Leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych

Zgodnie z ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych minister właściwy do spraw zdrowia określa w drodze rozporządzenia listę leków które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych. Oznacza to, iż każdy lek umieszczony w wyżej wymienionym rozporządzeniu może wchodzić w skład leku recepturowego, który zostanie wydany pacjentowi za opłatą ryczałtową.


Umieszczenie w składzie leku recepturowego preparatu nieumieszczonego w rozporządzeniu spowoduje, iż będzie on mógł być wydany pacjentowi jedynie z odpłatnością 100%, chyba, że przepisana przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera dawka leku recepturowego jest mniejsza od najmniejszej zarejestrowanej dawki leku gotowego w postaci stałej stosowanej doustnie i lek ten znajduje się w wykazie leków refundowanych.  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2012 r.w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych wymienia następujące preparaty:

 

 1. Aqua pro iniectione (Aqua pro iniectione), rozpuszczalnik do sporządzania leków parenteralnych.
 2. Azulan (Chamomillae anthodii/Matricarae floris extractum fluidum), płyn doustny, płyn do stosowania w jamie ustnej, płyn na skórę.
 3. Cardiamidum (Nicethamidum), krople doustne, roztwór.
 4. Devikap (Colecalciferolum), krople doustne, roztwór.
 5. Fenactil (Chlorpromazini hydrochloridum), krople doustne, roztwór.
 6. Intractum Hippocastani (Hippocastani intractum), płyn doustny.
 7. Intractum Hyperici (Hyperici herbae intractum), płyn doustny.
 8. Juvit D3 (Colecalciferolum), krople doustne, roztwór.
 9. Linomag (Lini oleum virginale), płyn na skórę.
 10. Maść cynkowa (Zinci oxydati unguentum), maść.
 11. Mentowal (Menthyli isovaleras), krople doustne, roztwór.
 12. Injectio Natrii chlorati isotonica (Natrii chloridum), roztwór do wstrzykiwań.
 13. Neospasmina (Extractum fluidum ex: Crataegi fructu et Valerianae radice), syrop.
 14. Płyn Burowa (Aluminii subacetatis solutio), płyn na skórę.
 15. Senospasmina (Extractum fluidum compositum ex: Crataegi fructu, Valerianae radice, Lupuli flore, Passiflorae herba), syrop.
 16. Sirupus Kalii guajacolosulfonici (Sulfogaiacolum FP), syrop.
 17. Sirupus Pini compositus (Pini extractum fluidum, Foeniculi tinctura, Codeini phosphas hemihydricus), syrop.
 18. Succus Hyperici (Hyperici herbae succus), płyn doustny.
 19. Succus Taraxaci (Taraxaci radicis succus), płyn doustny.
 20. Succus Urticae (Urticae herbae succus), płyn doustny.
 21. Syrop prawoślazowy (Althaeae sirupus FP), syrop.
 22. Syrop tymiankowy złożony (Thymi sirupus compositus FP), syrop.
 23. Tussipect (Ephedrini hydrochloridum + Thymi extractum + Saponinum), syrop.
 24. Vitaminum A (Retinolum), płyn doustny.
 25. Vitaminum A Hasco (Retinolum), krople doustne, roztwór.
 26. Vitaminum A (Retinoli palmitas), krople doustne, roztwór.
 27. Vitaminum A+D3 (Colecalciferolum + Retinolum), płyn doustny.
 28. Vitaminum B6 (Pyridoxini hydrochloridum), roztwór do wstrzykiwań.
 29. Vitaminum E (Tocopheroli acetas), płyn doustny.
 30. Vitaminum E Hasco (Tocopheroli acetas), krople doustne, roztwór.
 31. Vitaminum E (int-rac-alfa – Tocopheroli acetas), krople doustne, roztwór.
 32. Vigantol (Colecalciferolum), krople doustne, roztwór

 

Autor: mgr farm. Arkadiusz Przybylski

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia od dnia 15 listopada do dnia 15 grudnia można składać wnioski na jesienne postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzane w terminie od dnia 16 grudnia do dnia 15 stycznia w dziedzinie szkolenia specjalizacyjnego „chirurgiczna asysta lekarza” - poinformował wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 2

Sortuj komentarze:
6 lat temu
danutka1

Bardzo dobrze, że powstała taka lista i że niektóre z substancji używanych do sporządzania leków recepturowych zostało objętych refundacją, dzięki czemu pacjenci mogą zakupować te produkty po niższej, ryczałtowej cenie. Niesprawiedliwe wydawało mi się, że na przykład kupując gotowy lek zawierający jakąś substancję leczniczą chorzy mogą liczyć na zniżkę, natomiast jeśli produkt zostanie dopasowany specjalnie do ich potrzeb i realizowany na podstawie recepty, wtedy już na cenę ryczałtową nie mogą liczyć i muszą płacić więcej, albo kupować gorzej dopasowany, ale tańszy (bo objęty refundacją) lek gotowy. Cieszę się, że w końcu ktoś wpadł na pomysł, aby sporządzić listę jak ta widoczna powyżej. Z pewnością będzie ona bardzo przydatna, zwłaszcza teraz, kiedy pielęgniarki i położne posiadające specjalne uprawnienia mogą również wystawiać recepty na niektóre środki lecznicze.

5 lat temu
bogusia123

Dobrze, dobrze, zwłaszcza, że przecież od jakiegoś czasu również my, jako pielęgniarki po uzyskaniu specjalnych uprawnień możemy pozwolić sobie na wypisywanie pacjentom leków recepturowych. A przecież nie każda z nas przygotowywała się podczas studiów na taką okoliczność. Nawet jeśli podczas studiów oferowane były zajęcia mające w swoim programie również sposób zapisywanie leków recepturowych to przecież mając w perspektywie brak możliwości wypisywania recept, raczej przez bardzo niewielką grupę osób traktowane były z powagą. Jeśli w ogóle przez kogokolwiek były traktowane z powagą i z odpowiednim skupieniem. Wydaje mi się, że wobec tych faktów powinnyśmy doceniać portale i ich twórców, którzy pamiętają przypominać nam informacje o których nam niekoniecznie musi być po drodze pamiętać.