Podstawowe zasady przygotowywania kropli ocznych w recepturze aptecznej

Krople do oczu mają postać jałowych roztworów wodnych lub olejowych. W przypadku, kiedy substancja jest trudno rozpuszczalna sporządza się zawiesiny, które przeznaczone są do podania na gałkę oczną lub do worka spojówkowego. W takim przypadku substancje lecznicze muszą być zmikronizowane – 90% cząsteczek nie może przekraczać rozmiaru 20 µm.


Ze względu na miejsce podania krople do oczu muszą spełniać następujące wymagania:

 

  • jałowość
  • muszą być izotoniczne z płynem łzowym (w niektórych przypadkach hipertoniczne)
  • pH w granicach 3,5-8,5
  • nie mogą zawierać zanieczyszczeń nierozpuszczalnych


Aby spełnić powyższe warunki do kropli ocznych dodajemy substancje pomocnicze, które zwiększają lepkość oraz rozpuszczalność składników, umożliwiają osiągnięcie izotoniczności roztworu i odpowiedniego pH. Substancje te w zastosowanych ilościach nie mogą wywierać własnego działania farmakologicznego lub drażniącego, nie mogą mieć też wpływu na dostępność biologiczną substancji czynnej oraz trwałość postaci leku.


Jałowość recepturowych kropli do oczu.


W warunkach aptecznych jałowość kropli ocznych możemy osiągnąć kilkoma metodami, jedną z nich jest rozpuszczenie substancji leczniczej w określonej ilości jałowej wody tak, aby otrzymać roztwór izotoniczny a następnie dodanie roztworu izotonizującego lub buforującego  w celu otrzymania przepisanej ilości leku. Na koniec należy dodać środek konserwujący a roztwór przesączyć przez sączek klarujący do jałowej butelki stanowiącej bezpośrednie opakowanie leku i wyjaławiać termicznie. Innym sposobem na osiągnięcie jałowości kropli do oczu jest zastosowanie sączenia. Krople wykonujemy analogicznie jak w pierwszej opisanej metodzie z tym, że zamiast sączków klarujących używamy wyjaławiających, o wielkości porów 0,22µm ±0,01µm. Ostatnia metoda stosowana jest  dla substancji, które nie mogą być wyjaławiane termicznie lub przez sączenie. Polega ona  na rozpuszczeniu w jałowym rozpuszczalniku substancji pomocniczych a następnie zawieszeniu lub rozpuszczeniu substancji leczniczej. Otrzymany roztwór należy przenieść do jałowej butelki i zamknąć zakraplaczem.
Izotonia


Krople do oczu muszą być izotoniczne z płynem łzowym, którego ciśnienie osmotyczne wynosi od 280 do 300 mOsm/l. W tym celu stosuje się następujące roztwory izotonizujące:

 

  • roztwór chlorku sodu 9g/l
  • roztwór azotanu potasu 16g/l
  • roztwór kwasu borowego 19g/l
  • roztwór glukozy 50g/l


W szczególnych przypadkach stosuje się roztwory hipertoniczne. Ma to miejsce np. w celu poprawy dostępności biologicznej substancji leczniczej.


Odczyn roztworu


Krople do oczu powinny mieć pH zbliżone do płynu łzowego tj. 7,0-7,4. W okulistyce stosuje się substancje lecznicze o różnych właściwościach fizykochemicznych i różnym charakterze chemicznym, dlatego uzyskanie kropli o właściwym pH nie zawsze jest możliwe. Ze względu na małą ilość wprowadzanych do oczu kropli, oraz buforujące właściwości płynu łzowego FP dopuszcza stosowanie kropli ocznych o pH w zakresie 3,5-8,5. W niektórych przypadkach ze względu na rozpuszczalność substancji czynnej uzyskanie określonego pH jest konieczne, dlatego stosuje się w tym celu roztwory buforujące takie jak:

 

  • bufor boranowy
  • bufor fosforanowy
  • bufor cytrynioanowy


Lepkość


Zwiększenie lepkości ma za zadanie wydłużenie czasu kontaktu kropli ocznych z powierzchnią gałki oka przez co przedłużeniu ulega czas działania substancji leczniczej. Korzystny efekt obserwuje się w przypadku użycia kropli o lepkości w granicach 12-15 mPa•s.  Zastosowanie roztworów o wyższej lepkości może doprowadzić do zaczopowania kanalików łzowych dlatego nie jest wskazane. W celu zwiększenia lepkości roztworów przeznaczonych do oczu stosuje się następujące polimery wielkocząsteczkowe:

 

  • hydroksyceluloza (HEC)
  • hydroksypropyloceluloza (HPMC)
  • metyloceluloza (MC)
  • alkohol poliwinylowy


W celu wykonania kropli o zwiększonej lepkości należy rozpuścić substancję leczniczą, środki izotonizujące i konserwujące w połowie przepisanej ilości wody uzyskując tym samym roztwór o dwukrotnie większym stężeniu substancji czynnej. Następnie należy wyjałowić go zgodnie z zalecaną metodą i  warunkach aseptycznych uzupełnić do przepisanej ilości jałowym roztworem substancji zwiększającej lepkość.


Środki konserwujące


Krople do oczu w opakowaniach wielodawkowych powinny zawierać substancje konserwujące w postaci jedo-, dwu- lub trójskładnikowych roztworów. Związki te powinny charakteryzować się szerokim spektrum działania względem bakterii Gram+ i Gram- oraz grzybów, muszą cechować się chemiczną i termiczną stabilnością, nie mogą wywoływać działania toksycznego i drażniącego na oko. Istotnym elementem jest zgodność konserwantów z substancją leczniczą oraz użytym opakowaniem. W praktyce aptecznej coraz częściej rezygnuje się z substancji konserwujących a lek oddaje się pacjentowi w opakowaniach jednodawkowych.


Krople do oczu w postaci zawiesin


W przypadku substancji trudno rozpuszczalnych lek do oczu przygotowuje się w postaci zawiesiny.
Aby zapewnić optymalną skuteczność terapeutyczną a jednocześnie wykluczyć mechaniczne drażnienie powierzchni oka cząsteczki substancji leczniczej powinny być zmikronizowane do wielkości poniżej 20 µm. Przyjmuje się, że w przypadku wielkości cząstek  o średnicy poniżej 10 µm drażnienie mechaniczne zredukowane jest do minimum.


Okres przydatności kropli do oczu


Dopuszcza się przechowywanie nieotwartego opakowania recepturowych kropli do oczu przez okres 1 miesiąca.  Po otwarciu opakowania krople zawierające środki konserwujące muszą być zużyte w ciągu 10 dni a bez środków konserwujących w okresie 24 godzin.

 

 

mgr farm. Arkadiusz Przybylski

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: