Vanatex (Valsartan)

Vanatex (Valsartan)


Dostępne dawki i opakowania:

Vanatex® tabl. powl. (80 mg) 28 szt. Lek z listy leków refundowanych, odpłatność: 30%
Vanatex® tabl. powl. (160 mg) 28 szt. Lek z listy leków refundowanych, odpłatność: 30%

Jeżeli lekarz ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia upoważniającą do wystawiania recept na leki refundowane, to lek Vanatex w dawce 80mg i 160mg pakowany po 28 tabl. może przepisać z odpłatnością 30% w następujących wskazaniach:

  • We wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji, tj.: w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego. W leczeniu pacjentów w stanie stabilnym klinicznie z objawową niewydolnością serca lub bezobjawową niewydolnością skurczową lewej komory po świeżo przebytym (12 godzin do 10 dni) zawale mięśnia sercowego. W leczeniu objawowej niewydolności serca, jeśli nie można zastosować inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE) lub jako leczenie skojarzone z inhibitorami ACE, jeśli nie można użyć leków blokujących receptory β-adrenergiczne.

Przykład błędnie wpisanej recepty na lek Vanatex:

Rp.
Vanatex  kaps 2op 60 szt
1x1


W tym przypadku recepta zawiera 4 błędy:
  
postać leku – ten błąd może skorygować farmaceuta, ponieważ lek jest zarejestrowany tylko w postaci tabletek powlekanych, dlatego też brak określonej postaci nie jest błędem. Jeżeli lek występuje w więcej niż jednej postaci to zgodnie z § 6.1. pkt. 2) rozporządzenia w sprawie recept lekarskich, należy określić postać w jakiej lek ma zostać wydany przez farmaceutę.

ilość leku – w przytoczonym przypadku należałoby wydać 60tabl., co wynika z §16.1. pkt 4). Jednak §16.2. nakłada obowiązek wydania leku w ilości mniejszej, kiedy zachodzi sprzeczność między ilością zapisanych opakowań, jednostek dawkowania czy sposobem dawkowania. W efekcie pacjent otrzyma lek Vanatex na 56 dni kuracji.

dawka – lek Vanatex występuje w dwóch dawkach, zatem występuje obowiązek podania jej na recepcie. W tym przypadku farmaceuta może wydać jedynie najmniejszą dawkę leku, jaka dopuszczona jest na terytorium RP.

odpłatność – lek Vanatex może być wydany jedynie z odpłatnością 30%, § 16 Rozporządzenia MZ w sprawie recept lekarskich zezwala farmaceucie skorygować odpłatność w przypadku, kiedy została ona określona nieprawidłowo, nie zostałą w ogóle podana a przy leku nie znajduje się symbol „x” lub „100%”. W powyższym przykładzie lek zostanie wydany z odpłatnością 30%.


Przykład błędnie wpisanej recepty na lek Vanatex:

Vanatex 160 mg   2op. (84 kaps.)  odpłatność: 30%
S. 1x1 rano

W tym przypadku recepta zawiera 2 nieprawidłowości:

postać leku -  zapisano błędną postać leku, ponieważ lek jest zarejestrowany tylko w postaci tabletek powlekanych. W takim przypadku farmaceuta ma prawo skorygować samodzielnie tą nieścisłość.

ilość leku – z wielkości opakowania i liczby opakowań wynikają dwie różne ilości leku. W takim przypadku farmaceuta za prawidłową uznaję tą mniejszą z nich tj. 2op. Po 28 tabl. i wydaje ją na zniżkę.

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: